A Napi Gazdaság cikke
Tavaly a pénzügyi válság kirobbanása előtt - az utolsó békehónapban - ugyanis 91 milliárd forintos hiányt halmozott fel az államháztartás. Ehhez mérve az idei 97,7 milliárd forintos nyolcadik havi deficitet nézve a Pénzügyminisztérium akár elégedett is lehetne. A szaktárca tegnap este kiadott közleménye szerint a pénzügyi folyamatok kedvezően alakultak. Ebben a hónapban a vártnak megfelelően mindhárom alrendszerben mérsékelt hiány keletkezett. A központi költségvetésben 54,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapoknál 13,9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál pedig 28,9 milliárd forintos deficittel zártak.
Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya augusztus végén 913,5 milliárd forintot ért el. Oszkó Péter pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy az áfabevételek a várt szinten teljesültek - mint közismert, az áfa általános kulcsa júliusban 20-ról 25 százalékra emelkedett, első ízben augusztusban folytak be a magasabb kulcsból a bevételek. A társadalombiztosítási alapoknál keletkezett 28,9 milliárd forint részben magyarázható az öt százalékpontos járulékcsökkentéssel, illetve azzal a hónapok óta tartó folyamattal, hogy a válság miatti elbocsátások nyomán csökken a tb-alapok bevétele.
A PM a harmadik negyedév végére, vagyis szeptember végére 1068 milliárd forintos államháztartási hiányt vár, amely a negyedik negyedben némileg mérséklődik, így decemberre 992 milliárd forintos pénzforgalmi deficit várható, amely megfelel a 3,9 százalékos GDP-arányos hiánycélnak.
