BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mire költöttük a területfejlesztési támogatást?

Összesítést készített a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium az 1996 óta nyújtott területfejlesztési támogatások eredményeiről. Több mint tíz év alatt, 2008 végéig 464 milliárd forintot osztottak ki a megyei, majd a regionális tanácsok.

2009. július 16. csütörtök, 10:52

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint tízéves működés után a területfejlesztési támogatások révén - amelyek 206-ig megyei, azt követően regionális irányításúak voltak - összesen 464 milliárd forint jutott fejlesztésekre.

A fejlesztések kétfélék voltak, a helyi önkormányzatok és a térségi fejlesztések köré csoportosultak. Ezek legfontosabb elemei a munkahelyteremtés, 36 ezer munkahely jött létre az 1996 és 2008 közti időszakban - mondta Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára egy sajtóbeszélgetésen.

Mintegy ötven projektet támogattak a tanácsok, átlagosan 9,3 millió forint jutott egy pályázatra, a támogatások 78 százalékát önkormányzatok, a többit vállalkozások kapták, a támogatások révén 1600 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg - főleg a kezdeti években igen nagy arányú önrészt kellett produkálniuk a pályázóknak.

A támogatások 45 százalékát kapta egyébként a két legkevésbé fejlett régió, az észak-alföldi és az észak-magyarországi.

A célok alapján csoportosítva a legtöbb támogatás a közlekedés fejlesztésére jutott, a teljes összeg 25,2 százaléka. Ebbe a körbe leginkább az útépítési beruházások tartoznak, kisebb részben pedig kompátkelők, kerékpárutak épültek.

Szintén jelentős mértékben részesült a támogatásokból a humán infrastruktúra a maga 20,6 és a gazdaság fejlesztése 18,6 százalékos részesedésével.

A környezetvédelem 11,9 százalékot, a lakossági infrastruktúra 9,6 százalékot, a településüzemeltetés pedig 4,4 százalékot hasított ki a teljes tortából. A többi támogatást egyebek között turizmusra, tervezésre vagy közfoglalkoztatásra fordították.

A munkahelyteremtő beruházások esetében a támogatási rendszerbe olyan elemeket épített bele a tárca, hogy adott esetben mérlegelni lehessen adott projekteket. Így szóba jöhetett a kötelezőn teremtendő új munkahelyek létrehozásának időbeli kitolása, emellett a támogatások visszavonásán is finomított a tárca. Ezt a rendszert tavaly novemberben kezdte el kidolgozni a minisztérium.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet