BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdokat kaphatnak a gazdák

Az eddigi bejelentkezések és befizetések alapján legalább 4,4 milliárd forint áll majd a gazdák rendelkezésére az agrár-kárenyhítési alapban - jelentette be Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a kormányszóvivői tájékoztatón.

2009. július 2. csütörtök, 12:49

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A rendszerhez összesen 246 167-en csatlakoztak, ebből azonban alig több mint 8600-an őstermelők, a többiek az év eleji törvényváltozás miatt kötelezően csatlakozott gazdasági társaságok.

A kötelezően csatlakozottaktól mintegy kétmilliárd forintnyi, az önkéntesektől, illetve szerződéses őstermelőktől pedig közel százhúszmillió forintos befizetést várnak, június 26-ig azonban mindössze 845 millió forint érkezett be az MVH-hoz. Ezt az összeget ugyanennyivel pótolja ki a kormány, ezen túlmenően pedig felülről nyitott az alap, vagyis a kormány ősszel, amint a terméshozamok és az árak függvényében kiszámolva beérkeznek és összesítésre kerülnek a kárigények, a rendelkezésre álló költségvetési források figyelembe vételével még kiegészítheti, ha szükség lenne rá - mondta az államtitkár. Az új szabályozás szerint elemi kárenyhítésre - amire a hétfői parlamenti jóváhagyást követően az év elejéig visszamenően a jégkárt szenvedettek is jogosultak - azonban csak azok számíthatnak, akik egyrészt május 15-ig bejelentkeztek a rendszerbe, másrészt június 30-ig megfizették a hozzájárulást. Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy nem vonják le a hozzájárulást a tagoktól, az ugyanis adók módjára behajtható a kárenyhítési alap javára, de támogatást nem kaphatnak a kárigényükre. Gőgös szerint az aszály miatt várhatóan kevesebb igény érkezik majd, mint jégverések és viharkárok miatt, mivel a júniusi esőzések például a kukorica és a napraforgó terméskilátásait nagyban javították az ország számos pontján.

Az államtitkár beszélt a hétfőn elfogadott, az élelmiszer termékpályát szabályozó törvény várható hatásairól is. Mint mondta, a tárca reméli, hogy ezzel sikerül legalább részben rendezni a kereskedők és beszállítók kapcsolatát, meglátásuk szerint betartható a jogszabály, és bíznak benne, hogy nemcsak a két fél, hanem a teljes termékpálya működésére kedvező hatással lesz.. Mindazonáltal továbbra is szükségesnek tartják a kódexet is, és nyitottak a további tárgyalásokra.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet