BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkészült a logisztikai szektor akcióterve

A cél, hogy Magyarország a régió logisztikai centrumává váljon.

2009. június 24. szerda, 15:07

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elkészítette azt a logisztikai akciótervet a Nemzeti Fejlesztési Gazdasági és Minisztérium (NFGM), amely négy húzóágazatnak kiválasztott területen (logisztika, autóipar, IT, gyógyszeripar) kíván testre szabott segítséget nyújtani. A logisztika területén körülbelül 30 ezer vállalkozás működik, java részük egyszemélyes fuvarozó, egyéni vállalkozó - mondta Mester Zoltán, az NFGM szakállamtitkára.

Az akcióterven belül az a cél, hogy Magyarország 2013-ra a közép-kelet-európai térség logisztikai centrumává váljon. Ennek részeként a vasúti infrastruktúra fejlesztésének keretén belül a záhonyi térség 37,9 milliárd forint értékű fejlesztésétől és több, a logisztikai központ fejlesztésére irányuló korszerűsítéstől várnak jelentősebb változást. Emellett kiemelt elem a közúti áruszállítás keretén belül egy középtávú díjstratégia kialakítása is - ez például a használatarányos útdíjat is jelentheti, bár ennek bevezetése persze nem történik meg azonnal. Szeptember végére csak az átalakításra vonatkozó alapelveket kell kialakítania az érintett minisztériumoknak, vagyis a közlekedési, a pénzügyi és a környezetvédelmi tárcának.

Az uniós források körében a gazdaságfejlesztés operatív program (gop) keretén beül a hét éves periódus alatt 28,4 milliárd, a közép-magyarországi operatív program (kmop) keretében 1,86 milliárd, a közlekedésfejlesztési operatív program keretében pedig 1,9 milliárd forint támogatást használhat fel a szektor. Emellett a RoLa fuvarozást a központi költségvetésből finanszírozza az állam, ami az idén 2,98 milliárd forint.

Az ITD Hungary bevonásával a logisztikai kereskedelemfejlesztési programot is tervez a kormány, ennek révén a régiós terjeszkedés a cél. Hosszabb távon a célorientált szakképzésre is figyelmet fordítana a stratégia, vagyis a piaci viszonynak megfelelően alakulhatna a logisztikai felsőoktatás.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet