BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós megoldásért tüntettek a tejtermelők Budapesten

Az Európai Unió Háza előtt tartottak demonstrációt a gazdák a tejtermelő ágazat kilátástalan helyzete miatt.

2009. június 22. hétfő, 16:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A budapesti megmozduláson több száz tüntető vett részt. Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese elsősorban az Európai Uniót hibáztatja a jelenleg kialakult helyzetért, mivel a tejkvóták emelése miatt Magyarországon másfél év alatt 95 forintról 55 forintra esett a tej kilónkénti felvásárlási átlagára. A demonstráló termelők petíciót adtak át az Európai Unió képviselőinek, amelyben arra kérik az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a tejágazatot válságba sodró döntéseit.

Ezen kívül a gazdák követelik azt is, hogy az EU fagyassza be az országkvóták mennyiségét a jelenlegi szinten, mintegy felével emelje meg a kvótaalapú támogatásokat, valamint az export-visszatérítéseket és egyenlítse ki a régi és az új tagállamok támogatási rendszerét.
A tejtermelők elégedetlenek az unió képviselőinek ígéretével, miszerint két hónapon belül intézkedéseket tesznek az ágazat válságának megoldására, a gazdák a problémák azonnali megoldást sürgetik.

Krajcsovics András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szarvasmarha-tenyésztők országos választmányának elnöke az unión kívül a magyar kormányt is hibáztatja, ezért a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak is petíciót adtak át. A hatékonyabb uniós érdekképviselet mellett azt kérik, hogy szüntessék meg a kereskedelmi monopóliumokat, a tejtermelők pedig teljes egészében visszaigényelhessék a gázolaj jövedéki adóját.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet