A szervezet szerint a forgalmi adó megemelésével előbb-utóbb nőnek majd a fogyasztói árak is, mivel tartalékok híján azt sem a kereskedők, sem a gyártók nem tudják máshogy kigazdálkodni. A szövetség rámutatott: a KSH adatai szerint az élelmiszerek kiskereskedelmi fogyasztása az első negyedévben 4,3, márciusban pedig már 8 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakhoz képest.
Az OKSZ szerint fogyasztás-csökkentő hatása miatt az áfa-kulcs emelés nyertese kizárólag a feketegazdaság és a bevásárló turizmus lesz majd.
Nincs arányban emellett a termelői és a kereskedelmi árak emelkedése sem - állítja az OKSZ -, mert az ipar jobban tudta emelni átadási árait, mint a kereskedők a fogyasztói árakat. Mint ismert, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége a Gazdasági Versenyhivatalnál tett panaszt, mert szerintük a kereskedők visszaélnek piaci erejükkel a gyártókkal szemben.
