BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A feketegazdaság lesz az áfa-emelés nyertese

A gazdasági teljesítmény és a lakossági fogyasztás meredek visszaesése miatt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint nem teljesülnek majd az áfa-emelés után a költségvetési többletbevételhez fűzött remények.

2009. június 22. hétfő, 17:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szervezet szerint a forgalmi adó megemelésével előbb-utóbb nőnek majd a fogyasztói árak is, mivel tartalékok híján azt sem a kereskedők, sem a gyártók nem tudják máshogy kigazdálkodni. A szövetség rámutatott: a KSH adatai szerint az élelmiszerek kiskereskedelmi fogyasztása az első negyedévben 4,3, márciusban pedig már 8 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakhoz képest.
Az OKSZ szerint fogyasztás-csökkentő hatása miatt az áfa-kulcs emelés nyertese kizárólag a feketegazdaság és a bevásárló turizmus lesz majd.
Nincs arányban emellett a termelői és a kereskedelmi árak emelkedése sem - állítja az OKSZ -, mert az ipar jobban tudta emelni átadási árait, mint a kereskedők a fogyasztói árakat. Mint ismert, az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége a Gazdasági Versenyhivatalnál tett panaszt, mert szerintük a kereskedők visszaélnek piaci erejükkel a gyártókkal szemben.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet