Mintegy 50 termelő képviseli majd a miniállamban tartott megmozduláson a magyar érdekeket, június 22-én Budapesten pedig az Európai Unió budapesti missziója előtt, a Deák Ferenc utcában kora délután, 13-15 óra között szerveznek tiltakozó akciót. Erre képletesen az utolsó magyar borjút is elhozzák - írja a Nol. A megmozdulásra 700-1000 résztvevőt várnak.
Istvánfalmi Miklós, a demonstrációs bizottság vezetője, a terméktanács alelnöke szerint magyar tejtermelők helyzetük romlásáért elsősorban az unió tejágazati reformját okolják, az akkori kvótaemelés szerintük elhibázott volt, mivel az túltermeléshez vezetett, és rendkívüli mértékben csökkentette az árakat. Mint mondta, másfél év alatt több mint 40 százalékkal zuhant a belföldi felvásárlási ár, literenként 95 forintról 55-re.
Közel felére zuhant a tejár
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése szerint az EUR/100 kg-os árat figyelembe véve az EU 15-ben 30, az EU 25-nél 33, míg Magyarországon pedig 45 százalékkal csökkent a tej felvásárlási ára. Az EU 27-nél vizsgálva az árakat megállapítható, hogy 2009. márciusában összesen három országban (Lettország, Szlovákia, Litvánia) volt alacsonyabb a felvásárlási ár mint Magyarországon. Mivel a teljes ágazat lényegében veszteséget termel, és folyamatos az állatlétszám csökkenése is, szerintük a helyzet tarthatatlan, és az ágazat elsorvadásához vezet.
Bár az uniós tagországok mezőgazdasági miniszterei már többször foglalkoztak a kérdéssel a közelmúltban, az Európai Bizottság azonban értésre adta, hogy nem kívánja újratárgyalni az ágazat reformjáról hozott döntéseket, köztük a fokozatos kvótanövelést.
Az eddigi kormányzati intézkedések pedig csak a termelők, feldolgozók haláltusáját nyújtják el, a további nemzeti intézkedési tervek, miután uniós jóváhagyást igényelnek, már csak a válságot túlélő tejtermelőknek nyújthatnak esetleg segítséget. Eközben a kereskedők tovább erősítik a nyomást a feldolgozók felé, mérsékelve az átvételi árakat. Istvánfalvi Miklós az MTI-Eco kérdésére válaszolva nem tartotta kizártnak, a terméktanácsnál esetleg megfontolják, hogy kartellbejelentést tegyenek a nagy élelmiszer-áruházláncok ellen, mivel a tejtermelőknek fizetett felvásárlási ár 40 százalékkal csökkent, a tej fogyasztói ára azonban csak 3-4 százalékkal mérséklődött. A termelők elfogadhatatlannak, és a józan észnek ellentmondónak tartják azt is, hogy a Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárást indított a nemrégiben tető alá hozott Élelmiszer-termékpálya Kódexet aláíró szervezetek ellen.
A kvóták befagyasztását követelik
A tejes gazdák követelik: az unió az országok tejkvótáját fagyassza be, jelentősen emeljék meg vaj és soványtejpor intervenciós árát és mennyiségét, a kvótaalapú támogatást és az export-visszatérítést is növeljék 50-50 százalékkal, valamint a kvótaalapú támogatás kifizetését hozzák előre. Nem tartják elégségesnek az Európai Bizottság korábbi döntését, miszerint a támogatást már októberben fizessék ki, mivel szerintük ez már csak azokon segít, akik túlélik a válságot.
Ezen túlmenően a magyar kormánytól követelik, tegye lehetővé, hogy amíg az uniós intézkedéseket meg nem hozzák, a termelők jussanak kamatmentes hitelhez, a beruházásaik finanszírozásához igényelhessenek állami garancia mellett hosszú távú, kamattámogatott hitelt, továbbá a tejtermelők számára is tegyék lehetővé a gázolaj jövedéki adójának 100 százalékos mértékű visszaigénylését. Szeretnék elérni, hogy a kormány minden lehetséges módon támogassa a közvetlen termelői tejértékesítést - például az eszközbeszerzést EMVA támogatásból -, továbbá azt, hogy a hatósági nyerstej vizsgálat költségeit vállalja át az állam, és csökkentsék a szarvasmarha teljesítményvizsgálati költségeket.
Mindeközben több ezres gazdatüntetés volt ma is Brüsszelben a tagországok állam- és kormányfőinek találkozóját megelőzően. Több száz traktorral, a szervezők szerint mintegy kétezer, elsősorban német, francia, belga, holland és luxemburgi tejtermelő gazda tüntetett az unió segítségét követelve a tejágazat támogatása érdekében. Azt próbálták elérni, hogy Brüsszel járjon közben a megcsappant termelői tejárak növelése érdekében. A tüntetők arra figyelmeztettek, hogy az unió jó minőségű tejjel való ellátása is veszélybe kerülhet, ha a válságot nem sikerül megoldani. Több uniós kormányfő - köztük a német Angela Merkel és a luxemburgi Jean-Claude Juncker - már jelezte, hogy a péntekig tartó csúcstalálkozón fel kívánja vetni a problémát.
