BUX 139467.42 0,12 %
OTP 45420 0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Halálra dolgozzuk magunkat - mindezt az elérhetetlen boldogságért

A magyarok rengeteget dolgoznak a jólétért, mégis a legboldogtalanabbak között vannak a világon - állítja egy a Kossuth Rádión ismertetett friss felmérés.

2009. május 26. kedd, 20:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Családi ház, nagy lakás vagy új autó - amiért szinte bármire hajlandók a magyarok. Egy új nemzetközi felmérés szerint, melyben nem szerepelünk a legjobbak között, s úgy tűnik, még boldogtalanok is vagyunk. Az OECD harminc országot vizsgáló kutatásának eredménye: szó szerint halálra dolgozzuk magunkat. Hammer Ferenc médiakutató szerint nem ennyire egyértelmű a kép, mert hiába lehangoló a felmérés következtetése, a kutatók azt is megállapíthatták volna, hogy a magyar lakosság apátiában leledzik, tehetetlennek érzi magát.

Az is baj, ha nem teszünk semmit, és az is, ha sokat dolgozunk - fogalmaz a szakember. Szerinte az igazság vélhetően a kettő között van, hiszen egyfelől azt mondjuk, hogy sokat dolgozunk, másfelől viszont a tények nem ezt támasztják alá. Egy korábbi, a fogmosás gyakoriságát vizsgáló felmérést idéz, melyből két dolog derült ki: a magyarok mosnak a legtöbbször fogat, illetve mondanak a legkevésbé igazat. A médiakutató úgy látja, hogy a pesszimizmus nálunk kulturális hagyomány, egyszerűen nem szeretünk elégedettnek látszani.

A korábbi nemzetközi felmérésekből az derült ki, hogy a szubjektív elégedettségérzet és az anyagi jólét nem feltétlenül függ össze, bár mi hozzá szoktuk tenni, hogy nem árt, ha a boldogság mellett pénzünk is van - emlékeztet Hammer Ferenc. Szerinte azért törekszenek a magyarok az anyagi biztonságra, mert olyan gyorsan fejlődik a társadalom, hogy egyetlen generáció sem jut el odáig, hogy elégedetten hátradőlhet, és azt mondhatja: elért valamit.

Az egyes nemzedékek úgy élnek egymás mellett már legalább száz éve, mintha nem is ugyanabban az országban lennének, így az idősebbek nem tudják átadni a fiatalabbaknak azt a tudást, hogy az ember megelégedjen magával és boldog legyen - mondja a kutató. Hammer Ferenc hozzáteszi: ennek van kedvező hozadéka is, hiszen olyan régi sztereotípiák dőltek meg, mint például a hagyományos női szerepek vagy a makarenkói módszerek a gyereknevelésben.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet