BUX 139231.16 -0,05 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félfeudális ország - félfeudális mentalitással

Nem "kevesebb", hanem erkölcsösebb kapitalizmusra van szükség - jelentette ki Simor András jegybankelnök a Media Hungary konferencia nyitónapján mondott beszédében kedden Tihanyban.

2009. május 26. kedd, 16:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

"Értjük-e, hogy mit választottunk", amikor a kapitalizmus mellett tettük le a garast? - tette fel a kérdést a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki a (T)rendetlenség?! Átértékelődések a médiában című konferencián elhangzott előadásában azt hangoztatta: az euró bevezetése olyan cél, amelynek érdekében minden politikai erőnek érdemes összefognia - idézte Simor szavait az MTI.

A jegybankelnök úgy fogalmazott: "ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor a privatizáció legfőbb indoka túlnyomórészt az állam pénzhiánya volt". Mint mondta, ez nem azt jelenti, hogy le kellene állítani a magánosítást, hanem azt: transzparens módon kell végigvinni a folyamatot. Szerinte elengedhetetlen, hogy szabályozott piacokon történjen a magánosítás, hiszen "az állami monopóliumnál csak egy rosszabb dolog van: a magánmonopólium".

Ugyanakkor mind a külföldi, mind a hazai tőke akkor fektet be Magyarországon, ha ez kifizetődő a számára, ezért kisebb terheket kell rakni a tőkére - hangsúlyozta a jegybankelnök, aki szerint ehhez kiadáscsökkentésre van szükség, de az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe kerülőkről való gondoskodás fenntartása mellett.

Megnyitó beszédében az új szerveződési formák fontosságára hívta fel a figyelmet Hankiss Elemér szociológus, aki azt mondta: "nekünk nem kell Mohács; Mohácsból nem tanultunk semmit", ahogy Világosból, Trianonból sem. Véleménye szerint az emberek összefogásával lehet "kihúzni" a válságot az országból, ebben különösen nagy a média felelőssége, ha nem működnek megfelelően a képviseleti fórumok.

"Félfeudális ország vagyunk, az agyunk is félfeudális" - közölte Hankiss Elemér, hozzáfűzve: a jelenlegi helyett új ön- és országképre volna szükség, s azoknak a pénzbeni és kormányzati segítség nélkül működő szolidaritási technikáknak az eltanulására, amelyek Európa más államaiban már jól működnek - idézte a szakembert az Info Rádió.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet