A Bajnai-féle adócsomaggal senki nem jár jól – mondta az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában Tölgyessy Péter, a közrádió honlapjának beszámolója szerint. Bár a kormány azt kommunikálja, hogy az alacsonyabb és a közepes jövedelműeknek most jobb lesz, nyilvánvaló, hogy a kedvezmények eltörlése, az áfa és a jövedéki adó emelése miatt ez nem igaz, és biztosan lesznek olyan csoportok is, amelyek helyzete jelentősen romlik majd, miközben jócskán visszaesik a fogyasztás, amelynek a gazdaságot kellene felpörgetnie.
Az alkotmányjogász úgy látja, az adórendszer ide-oda rángatása nem jó megoldás, még akkor sem, ha az adókedvezmények rendszere nyilvánvalóan rossz. Hiba volt például az étkezési jegyeket adómentessé tenni. Tölgyessy szerint nem feltétlenül az adómódosítások segítenek a foglalkoztatás javításában, az alacsony foglalkoztatottságnak ugyanis jóval mélyebb és más okai vannak, például az alacsony képzettség
Az ingatlanadóról Tölgyessy azt mondta, a tapasztalatok szerint ez jó adó, ha van mögötte egy jól működő, összehangolt önkormányzati rendszer, nálunk azonban megint egy tökéletes magyar megoldás kerekedett ki belőle. Az adót ezekkel a számokkal a települések többségében biztosan nem fogják bevezetni, egyszerűen azért, mert nincs 30 milliónál értékesebb ingatlan. A új közteher döntően a budai zöldövezet 70-100 négyzetméteren felüli ingatlanjait érintheti, itt viszont óriási és valószínűleg sikeres lesz majd az ellenállás, pénz pedig alig jön majd be. Ebben a formában ez az adónem is csak azt a kádári logikát erősíti, hogy a közteherviselés büntetés, tovább rontja az adótudatosságot, ráadásul a Fidesz el is törli, ha hatalomra kerül. Az ingatlanadó így tehát nem más, mint a reformeltökéltség sikerületlen szimbóluma – véli Tölgyessy.
A gazdaság helyzetét az alkotmányjogász úgy látja, hogy az utóbbi hónapok rettenetes helyzete után márciusban már a javulás halvány jelei láthatók, aminek örülni kell, ezek az adatok azonban nem jelentenek feltétlen fordulatot, továbbra sem tudni ugyanis, mit hoz a második fél év. Nagyon fontos lépésként értékelte ugyanakkor, hogy az IMF engedélyezte az egy százalékponttal nagyobb, 3,9 százalékos költségvetési hiányt. Bár szerinte a GDP-hez viszonyított költségvetési deficit ennél nagyobb, 4-5 százalék is lehet, most elmúlt a kényszer, a kormány a következő 3-4 hónapra megnyugodhat, a gazdaság felől nem nagyon veszélyezteti semmi a pozícióját. A jövő évi költségvetés elfogadása nagyon nehéz lesz, de november-decemberben már olyan közel lesznek a választások, hogy azok előre hozásának nem lesz értelme, de politikai fordulatot még eredményezhet az EP-választások eredménye – tette hozzá Tölgyessy.
