A térség befektetőinek és elemzőinek véleménye szerint az elkövetkező hat hónap során javulás állhat be a gazdasági környezetben - ezt jelzi a ZEW-index áprilisi mínusz 3,9 pontról 6 pontra emelkedése. A gazdaságkutató és az Erste közös felmérésének eredménye 2007 szeptembere óta most először zárult pozitív eredménnyel - hívta fel a figyelmet a Bloomberg.
A pénzügyi válság kitörése óta először fordult elő, hogy pozitív várakozásokkal tekintenek a szereplők a jövőbe - mutat rá a ZEW, összefüggésben a németországi felmérés eredményeivel, ahol májusban hároméves csúcsot ért el a hangulatindex. A térségben jelentős kitettségekkel rendelkező Ausztriában is optimistábbak lettek a kilátások, az index 6,6 ponttal 12,6 pontra emelkedett.
Míg a jelenlegi gazdasági körülményekre vonatkozó megítélés az eurózónában stabilizálódni látszik, a térségünkben tovább romlott. A KKE-i régióban 6,4 százalékos visszaesés után mínusz 60,4 ponton állt a mutató májusban; Ausztriában a visszaesés ennél jóval nagyobb mértékű, 21,8 pontos volt, így a mutató 48,9 pontra süllyedt.
Továbbra is a csehek a legoptimistábbak a térségben saját jövőjüket illetően; 18,6 pontos emelkedést követően 24,1 ponton állt májusban. A csehek egy negatív rekordot is magukénak tudhatnak a hónapban, hiszen náluk esett vissza legnagyobb mértékben a kurrens gazdasági helyzet megítélése - 32,1 ponttal mínusz 52,8 pontra. A cseh tőzsdét látják a legjobb befektetési potenciállal bíró parkettnek a régióban.
A térségben leginkább Románia kilátásai javultak, a szomszéd országban 26,1 pontos javulást követően már 11,7 ponton áll a hangulatmérő a 20 milliárd eurós IMF-EU hitelről szóló megállapodás hatására. Hiába azonban az IMF-szerződés, a megkérdezettek pillanatnyilag csak viharfelhőket látnak maguk felett - jelenlegi helyzet megítélésére vonatkozó az alindex mínusz 69,2 ponton állt májusban. A ZEW előrejelzése szerint a bukaresti tőzsde irányadó indexének, a BET-nek teljesítményével kapcsolatban ugyan 18,9 ponttal csökkentek, de így is a pozitív tartományban maradtak (10,9 pont).
A lengyelek is bizakodók, itt az index 21,8 ponttal 20 pontra ugrott - a megkérdezett szakértők 60 százaléka a helyzet javulására számít a következő félév során, míg a jelenlegi állapotokat egyre többen látják kifejezetten rossznak (mínusz 48 pont). A ZEW-nek nyilatkozó piaci szereplők a zloty euróval szembeni felértékelődését várja az elkövetkező hat hónapban.
Hazánkban is jelentős hangulatjavulást tapasztalt a ZEW, 20,9 pontos emelkedés után 15,3 ponton állt a kilátásokat mérő index. A magyarországi válaszadók a jelenlegi üzleti kilátásokkal szemben továbbra is cinikusak; 5,7 ponttal csökkent a részindex mínusz 71,7 pontra süllyedt. Ezzel Magyarország a térség legpesszimistább országa a jelenlegi helyzetértékelést tekintve.
Az elemzők a régióban és Ausztriában is az áprilishoz mérten változatlan inflációs (csökkenő) tendenciákkal számoltak májusra, míg az eurózónában az árszínvonal megrekedésére számítanak. Az ECB részéről a következő hat hónapban a megkérdezettek ennek fényében nem várnak további kamatvágást. Az MNB részéről fél éven belül a megkérdezettek közel 80 százaléka vár kamatvágást.
