Az átlagbért keresőknek kifejezetten kedvez a jövőre tervezett adócsomag, talán már félre is tudnak tenni belőle, az ingatlanadó pedig legfeljebb kétszázezer embert érint - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.
Egy értéknyilvántartás alapján ki-ki maga vallaná be, mennyit ér az ingatlana, és ha ez 30 millió forint fölött van, bevallást kell készítenie, amit az APEH csak akkor nem fogad el, ha az irreálisan eltér a forgalmi értéktől. Figyelembe veszik majd az ingatlanok állapotát is – tette hozzá a pénzügyminiszter. A kormány az ingatlanadóból 40-50 milliárd forintos bevételre számít jövőre, amit az utolsó fillérig jövedelemadó-csökkentésre fordít – hangsúlyozta Oszkó.
A miniszter elismerte: ami eddig történt, valóban tekinthető bohózatnak, de reméli, mindenki megérti majd, miért van szükség erre az adónemre. A tervezet szerint 30 és 50 millió forint között az ingatlan értékének 0,35 százaléka lenne az adó, e felett pedig 0,5 százalékos adókulcsot vezetnének be, illetve az értékes autók, hajók és repülőgépek után is kellene vagyonadót fizetni.
A kabinet ma dönt a jövő évi adócsomag végleges számairól és a vagyonadóról. A tervek szerint csökkennének az szja-kulcsok, az alsó sávot évi 5 millió forintig kitolnák. Csökkennének a munkáltatói terhek is, nőne ugyanakkor a benzin, a cigaretta és az alkohol jövedéki adója, valamint az evakulcs. Újdonság, hogy mégis eltörölhetik a vállalkozások különadóját, és a rádió úgy tudja, hogy több mint 20 százalékkal mérsékli majd a kormány a béren kívüli juttatások, üdülési csekkek és étkezési jegyek eredetileg 54 százalékosra kalkulált, munkaadók által fizetendő terheit is.
A Népszabadság információi szerint, újra lenne "haláladó", de nem az örökölt ingatlan, hanem az örökölt cég után kellene fizetni. Bezárnák az ingatlanok adásvételéhez kapcsolódó kiskaput is, amikor az ingatlanokat egy cégbe viszik be, és így illeték fizetése nélkül adják-veszik: az ingatlantulajdonnal rendelkező cégek adásvétele esetén lenne illeték.
Az ingatlanvásárlási illeték jelentősen csökkenne: nem lakóingatlanoknál 10-ről 4 százalékra, lakóingatlanoknál pedig a 4 milliós érték felett fizetendő 6 százalék mérséklődne 2 százalékra. A lap úgy tudja: a járulékminimum meghatározásának új terve alapján az adott szakmákban meghatározott átlagbér szerepelne irányadó számként. A jövő évi adócsomaggal a kormány egy évig lehetővé tenné a az 52 évnél idősebbek számára, hogy visszalépjenek a magánnyugdíj-pénztárakból a tb-nyugdíjrendszerbe.
