BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak az esőben bízhatnak a magyar gazdák

Akár százmilliárd forintos vagy azt meghaladó mértékű kára is lehet a magyar mezőgazdaságnak az idén az aszály miatt.

2009. május 21. csütörtök, 14:52

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke szerint a kormánynak az aszálykárok enyhítése érdekében azonnali intézkedéseket kell hoznia. Jakab úgy véli, mindenekelőtt azt a 33 milliárd forintot kell visszaadni a gazdálkodóknak, amit válságkezelés címén elvettek az agrárköltségvetés nemzeti támogatási forrásaiból - írta az MTI-Eco.

A Magosz elnöke jelezte: az ország nagy részén az öntözés feltételei sincsenek meg, mivel az öntözőművek igen elhanyagolt állapotban vannak, hozzátéve, hogy az aszály miatt az őszi kalászosok termésmennyisége a tavalyinak csupán 50 százaléka lehet, míg a kukorica 30-40 százaléka ki sem kelt a szárazság miatt.

Az elnök nehezményezte, hogy a vízgazdálkodási társulások nem nyújtanak megfelelő szolgáltatást a gazdálkodóknak, pedig ők országosan és átlagosan 800 forintot fizetnek hektáronként a társulásoknak. Emellett az állam a törvényben előírt kötelezettségét sem teljesíti, mivel nem finanszírozza a társulások működései költségeinek felét - tette hozzá.

Jakab István közölte: csupán az öntözés engedélyeztetése több mint százezer forintba kerül egy gazdálkodónak, ha 20 hektárt szeretne öntözni. Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója erre reflektálva hozzátette: a vízgazdálkodási társulások működését szabályozó törvényt teljes mértékben újra kellene fogalmazni annak érdekében, hogy az megfeleljen a jelenlegi gazdálkodási követelményeknek. A szakember szerint mindenekelőtt az állam működést finanszírozó forrásait kellene garantálni a társulások számára.

Jakab István az MTI kérdésére közölte: Magyarország megművelt területének jelenleg mintegy 8 százaléka öntözhető, azaz körülbelül 300 ezer hektár, ténylegesen azonban nem lehet megmondani, hogy mekkora területet is öntöznek Magyarországon.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet