BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyakori ellenőrzések jöhetnek az agráriumban

Tavaly jogkövetőbbé váltak a magyar mezőgazdaságban a munkaadók, lényegében nem változtak 2007-hez képest a felderített jogsértések vagy szabálytalanságok a szigorúbb ellenőrzések dacára sem - mondta a Napi érdeklődésére Gedeon András, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szóvivője.

2009. május 18. hétfő, 08:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Más ágazatokról ez nem mondható el, a szigorodó ellenőrzések több szabálytalanságot derítettek fel, és növekedett a kiszabott bírságok mértéke is - tette hozzá. A gazdálkodók azonban egyre inkább szabályosan használják az alkalmi munkavállalói könyveket is.

Az ellenőrzött 595 munkaadó felénél találtak szabálytalanságokat, de csak negyedük követett el olyan jogsértést, amely bírságot indokolt. A szabálytalanul foglalkoztatott 2861 munkavállalóból 990-en dolgoztak munkaszerződés vagy bejelentés nélkül feketén. Ez az első négy hónapban feketefoglalkoztatáson ért közel 23 ezer munkavállaló négy százalékát teszi ki.

A legtöbb munkaügyi ellenőrzést a hatóságok 2009-ben a Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon végezték. A mezőgazdasági foglalkoztatókra az első négy hónapban kiszabott bírságok összege elérte a 88 millió forintot. Ez azonban meglehetősen csekély összeg az összes ágazatban kivetett 1,3 milliárd forint munkaügyi bírsághoz képest. Jóllehet az eredmények még változhatnak, az idénymunkák java még csak most következik. A munkavédelemben már korántsem ennyire rózsás a helyzet.

Továbbra is a legveszélyesebb ágazatok közé tartozik a mezőgazdaság. Az első negyedévben már öt halálos és hat súlyos baleset történt az ágazatban. Április végéig 263 ellenőrzést bonyolítottak le a balesetek megelőzése céljából az OMMF felügyelői. Elsősorban az állattartó telepeket, a takarmánygyártó, karbantartó üzemeket, a gabonatárolókat ellenőrizték, illetve az erdőgazdaságok szabadtéri munkáit. A legtöbb ellenőrzést a dél-alföldi, a dél-dunántúli, és a nyugat-dunántúli felügyelőségek bonyolították le. A tapasztalatok szerint az elkövetett szabályszegések száma nem változott 2008-hoz képest. Április végéig 22 esetben szabtak ki munkavédelmi bírságot, huszonhétszer szabálysértési bírságot és 35-ször helyszíni bírságot.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet