BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélyben a tejipar

A meredek árzuhanás következménye akár 50 százalékos termeléscsökkenés és elbocsátás lehet.

2009. május 11. hétfő, 12:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy év alatt 31 százalékkal estek a nyerstej felvásárlási árak, és amennyiben ez kilónként 60 forint alatt marad, akár felére is csökkenhet a tejtermelés, és az ágazatban 50 százalékos létszámleépítés következhet be a Magyar Agrárkamara szerint - írja az MTI-Eco. A kamara közleményében az áll, hogy áprilisban a nyerstej felvásárlási árak 55-61 Ft/kg között mozogtak, a szerződött mennyiség nagyságától függően.

A nyerstej átlagára márciushoz képest 2,1 százalékkal csökkent áprilisban, míg 2008 áprilisához viszonyítva már 31 százalékkal fizettek kevesebbet a felvásárlók a tej kilójáért. A Magyar Agrárkamara számításai szerint az átlag termelői önköltség 2007-ben 75 Ft/kg, míg 2008-ban 85 Ft/kg volt, 2009-ben pedig 89 Ft/kg körül várható, ami egyre nehezebb helyzetbe hozza a termelőket.

A kamara aláhúzta: a tejágazat válságának egyik oka a tejtermékek iránti nemzetközi kereslet csökkenése. Az EU exportja 2008-ban szinte minden tejtermék esetében visszaesett. 2007-hez képest a sajt exportja 7 százalékkal, a sovány tejporé 12 százalékkal, a vajé 29 százalékkal, míg a vajolajé 35 százalékkal csökkent. A tejpiaci felesleg másik oka, hogy az elmúlt két évben a magas árak miatt a feldolgozók a tejzsírt és tejfehérjét más, növényi eredetű kiegészítő anyagokkal helyettesítették.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet