BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Buktak a brókercégek és a brókerek is

A PSZÁF adatai szerint tavaly jelentősen növekedett a befektetési szolgáltatók összesített eredménye, azonban ez csak egy egyszeri tételnek volt köszönhető. A szokásos bevételek és a sajátszámlás bukások rontották a képet.

2009. május 11. hétfő, 19:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A válság ellenére összességében nincs oka panaszra a PSZÁF által felügyelt befektetési szolgáltatóknak, a szektor összesített profitja jelentősen nőtt 2008-ban az egy évvel korábbihoz képest. A szektor cégei (21 befektetési vállalkozás) összesen 8,98 milliárd forintnyi  adózás előtti profitot ért el tavaly, 38 százalékkal többer mint egy évvel korábban. A nagy profitnövekedés a felügyeleti jelentés szerint azonban mindössze egy tényezőnek volt köszönhető, ez pedig az egyik szolgáltató részesedés értékesítésből származó egyszeri jelentős tőkenyereségének hatása.

Ez vélhetően a Budapesti Értéktőzsde Zrt. részvényeinek eladásáből származó nyereséget takarhatja, emlékezetes, hogy az osztrák konzorcium tavaly adta el papírjainak nagy részét a Wiener Börse részére (valószínűleg az Erste Befektetési Zrt. profitját takarja a tétel.)

A befektetési szolgáltatásból származó eredmény esett, 19,7-ről 17,1 milliárd forintra csökkent, tovább rontotta a képet, hogy a brókercégek összességében buktak a sajátszámlás részvényügyleteken. Az egyébb eredmények javulása a nagyobb jutalékoknak volt köszönhető, pontosabban annak, hogy az egyik szolgáltató drasztikusan megemelte a befektetési hitelnyújtás díjait, 42 százalékkal.

A szektor forgalma elvileg jelentősen nőtt tavaly, azonban a kép csalóka, mivel a forgalom növekedése jórészt a bankok sajátszámlás ügyletei hozták, jelentősen nőtt a devizaopciós és a swap ügyletek volumene. A részvényforgalom eközben 26 százalékkal csökkent.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet