BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Demszky: összeomolhat a Főtáv rendszere

A fővárosban mintegy tízezer háztartás tervezi elhagyni a Főtáv rendszerét, ami - ha folytatódik ez a tendencia - katasztrofális következményekkel járhat; a főváros azonnali beavatkozást vár a kormánytól - mondta Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester.

2009. május 8. péntek, 14:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A főpolgármester szerint előfordulhat, hogy "dominószerűen" omlik össze a Főtáv rendszere, mivel az azt elhagyók miatt folyamatosan növekszik a távfűtés ára: ha csak a fővárosi fogyasztók 5 százaléka, vagyis 12 ezer lakás lépne ki a rendszerből, akkor a bentmaradók számlája éves szinten 13 ezer forinttal növekedne, de 30 százalékos leválásnál már évi 105 ezer forint lenne a díjtöbblet - közölte. Ezért a jelenlegi 18 százalékos áfakulcs 5 százalékra való csökkentésére van szükség, és arra, hogy ez legalább 2-3 évig így maradjon - idézte Demszkyt az MTI. Az 5 százalékos áfakulcs bevezetése azt jelentené, hogy évente mintegy 30 ezer forinttal csökkenne egy átlagos fővárosi lakás távfűtési számlája - tette hozzá.

A főpolgármester kitért arra, hogy az áfacsökkentés az államnak mintegy 16 milliárd forintnyi adóbevétel-kiesést jelentene, amit máshonnan kellene előteremteni, de mint érvelt, a távfűtés megmentésénél nemcsak anyagi, hanem környezetvédelmi szempontokat is figyelembe kell venni. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a távfűtés "bedőlése" 6 százalékkal, vagyis kétmillió tonnával növelné meg Magyarország széndioxid-kibocsátását.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet