BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nyugdíjunkba hasít a válság

A magánnyugdíjpénztári tagság legnagyobb vonzereje, hogy a megtakarítás személyhez köthető, és örökölhető - derül ki az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár tagjai között készített felméréséből. A pénztártagok háromnegyede a válság ellenére is bízik abban, hogy a nyugdíjkorhatár elérésekor sor kerül majd a nyugdíjfizetésre, és túlnyomórészt nem élne a TB rendszerbe való visszalépés lehetőségével, még akkor sem, ha ezt megtehetné. A tagok úgy vélik, megérzik a válság hatásait amikor nyugdíjba mennek.

2009. május 7. csütörtök, 10:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénztártagok tisztában vannak azzal, hogy magánnyugdíjpénztári megtakarításuk a saját számlájukon gyűlik, a felhalmozott megtakarítás és a jóváírt hozamok örökölhetők, s átlagosan a megkérdezettek 90 százaléka - az Évgyűrűk pénztártagok 96 százaléka - semmiképpen nem lépne vissza a TB nyugdíjrendszerbe. A pénztártagok a magánnyugdíjpénztárak legvonzóbb tulajdonságaként az örökölhetőséget emelték ki, ami értelmezésünk szerint azt jelenti, hogy a pénztártagok a családtagjaik és kedvezményezetteik biztonságát tartják elsősorban fontosnak. Emellett a hozam lehetőségét, a megbízható adminisztrációs hátteret emelték ki, illetve fontos szempont számukra a pénztár által kezelt vagyon nagysága - derül ki a felmérésből.

Tudják, hogy lehetnek veszteségek

A válság kapcsán lecsapódott információk felhívták a tagok figyelmét arra, hogy vannak jobban teljesítő pénztárak, folyamatosan nyomon követendő megtakarításuk sorsa, s a jelen helyzetben érdemes körültekintően eljárni, inkább kivárni, mintsem elhamarkodott döntéseket hozni. A válaszadók több mint fele gondolta úgy, hogy a válság hatására akár tőkevesztés is bekövetkezhet az egyéni számlákon. E tekintetben a hozamok sem befolyásolták a válaszokat, hasonlóképpen nyilatkoztak a jobban, vagy gyengébben teljesítő pénztárak tagjai is.

Megérezzük a válságot ha nyugdíjba megyünk

A megkérdezett pénztártagok meghatározó hányada (84 százalék) azt valószínűsíti, hogy az idősebb pénztártagok megérzik majd a jelenlegi válság hatását nyugdíjba menetelkor. A tagok várakozása szerint a fiatalabb generáció esetében jobb a helyzet, bár esetükben sem múlik el nyom nélkül a gazdasági válság, a megkérdezettek bő fele (53 százaléka) szerint ez a korosztály is érzi majd annak hatását.

Azt azonban, hogy a tagi tájékozottság nem teljes körű, mi sem bizonyítja jobban, minthogy minden negyedik megkérdezett úgy gondolja -függetlenül attól, hogy melyik pénztárnak tagja -, hogy pénztára fogja teljes nyugdíját szolgáltatni a jövőben. Azaz nincs tisztában azzal, hogy a magánnyugdíjpénztári járadék csupán a majdani nyugdíj egyik részét teszi ki, az állami nyugdíjjal párhuzamosan érkezik majd. A számlákon megjelenő megtakarítást a tag nyugdíjként, havi járadék formájában fogja megkapni a korhatár elérése, vagy nyugdíjba menetel időpontjában. A tapasztalatok azt mutatják, hogy időről-időre vissza kell nyúlni a gyökerekig, s tisztázni mit is jelent magánnyugdíjpénztári tagnak lenni - írja az elemzés.

Hozam, tőkenagyság és a tájékoztatás számít

A felmérés alapján jelentős volt azon pénztártagok aránya, akiket az elmúlt egy évben valamilyen formában megkeresett másik magánnyugdíjpénztár is, azaz a szektor korábbi számaiban tükröződő elvándorlást generáló ügynöki tevékenység - telefonon, levélben, vagy személyesen - itt is tetten érhető. Örvendetes azonban, hogy a tagok a hozamot, a körültekintő tájékoztatást, és a megfelelő tőkenagyságot jelölték meg a pénztárváltás alapvető szempontjaként.

 

Forrás: Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet