Hatásszámításokat kérnek az idősek a kormánytól arról, hogy melyik társadalmi csoport milyen részt vállal a válságkezelés terheiből - írja mai számában a Népszava. A szaktárca már dolgozik a Nyugdíjasok Országos Képviseletének kérésén.
Számításaik szerint ugyanis a 2009-2010-re tervezett 1300 milliárd forintos kiadáscsökkentésből 550-600 milliárd forint a nyugdíjasokat érinti. A negatívan ható intézkedések közé sorolják többek közt a 13. havi nyugdíj 2. részének visszavonását, 2010-től pedig megvonását, a 2009. évi nyugdíjkorrekció átütemezését, a 2010. évi nyugdíjkorrekció elhagyását és a nyugdíjemelés módszerének 2010-től történő megváltoztatását is. Az intézkedések az időseknek 18-20 százalékos életszínvonal-csökkenést okoznak - panaszolják a kárvallottak.
Tóth G. Csaba, az Ecostat kutatója szerint ha nem is a felét, de kétségtelen tény, hogy a kiadáscsökkentés jelentős részét az időseken takarítaná meg a kabinet: a 13. havi nyugdíj 2. részének visszavonása és a 2010-es megszűntetése két év alatt 300 milliárdos megtakarítást jelent. A szakértő hozzátette: el kell ismerni, hogy az átrendezések egyik legnagyobb vesztesei az idősek.
