Gyurcsány Ferenc legfrissebb blogbejegyzésében megállapítja, hogy agresszívvé vált a politika nyelve. A magyar jobboldal csaknem egésze, legbefolyásosabb vezetői agresszív, radikális nyelvet használnak - teszi hozzá, mindez arról jutott eszébe, hogy beleolvasott a május 1-jei beszédekbe.
Elliot Aronson bestsellernek számító szociálpszichológiai könyvében (A társas lény) felteszi a kérdést, hogy az agresszió nem jótékony levezetője-e a felhalmozódó belső feszültségnek - folytatja Gyurcsány. Kísérletek sokaságát elvégezve kiderült, hogy nem igaz, hogy az agresszív cselekedet csökkenti a feszültséget, hogy levezeti a gőzt. Éppen ellenkezőleg: az agresszivitás növelte a feszültséget és az agresszív késztetést.
Visszatérve a jobboldalra az írja, hogy az agresszív hangot azzal szokták indokolni: így akarják megelőzni, hogy a jobboldal kettészakadjon egy mérsékelt középre és egy radikális szélre. Úgy tűnik ez szándék nem valósult meg. A jobboldal nem maradt egységes, ráadásul nem a jobbközép juhászította meg a radikálisokat, hanem éppen fordítva: a radikális politika ejtette fogságba a jobboldalt, a jobboldal pedig uralkodóvá tette a radikális mentalitást az egész országban - véli az exkormányfő.
A május 1-jei beszédek egyike-másika a nyelvi agresszió iskolapéldája lehetne - írja, majd felteszi a szónoki kérdést: Tudják ezek az emberek, hogy mit csinálnak?
