Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke a szakszervezeti szövetség városligeti majálisán azt mondta, Magyarországon soha nem lesz jobb a helyzet, ha nem jön létre több tisztességesen megfizetett, legális munkahely. Azt várják el a jelenlegi és mindenkori kormánytól, hogy ennek eléréséért munkálkodjon.
A megszorításokról szólva elmondta: sokszor hallották már, hogy "most egy kicsit fájni fog, de később majd jobb lesz a helyzet". Most már ezt a "majdot" szeretnék látni, mert a türelem fogy - derül ki az MTI Eco összefoglalójából.
Glaskó öngyilkossággal fenyeget
Gaskó István, a LIGA Szakszerveztek elnöke szerint az új kormány programja kijelölt céljával ellentétben növeli a munkanélküliséget, csökkenti a reáljövedelmeket, drasztikusan rontja az életminőséget, és tovább fokozza a fásultságot az országban, ami akár az öngyilkosságok számának emelkedéséhez is vezethet. A szakszervezeti vezető a LIGA és a Munkástanácsok közös rendezvényén beszélt.
A Bajnai-kormány "összeszerelő bérmunkára" építő gazdaságpolitikája helyett a belső erőforrásokra építő, a földre és a vízre alapozó gazdaságpolitikát kell bevezetni - mondta Gaskó István. A szakszervezeti vezető hangsúlyozta: ha nem sikerül tárgyalások útján elérni a kormányprogram visszavonását, akkor munkabeszüntetések és tüntetések következnek.
Baloldali minimum
Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke szerint meg kell hirdetni egy baloldali minimumot, amiért érdemes volt vállalni a válságkezelés nehéz folyamatát. Ennek része a munkahelyek védelme, a legális munka ösztönzése; a szociális krízist kezelő program; a válság elleni védekezés terheinek arányos elosztása; a szolidáris szociális és nyugdíjrendszer; illetve a világi állami oktatás rendszerinek fenntartása, akár takarékosabb működtetés árán is.
A pártelnök asszony szerint szabad megengedni, hogy a válság a vétlenekből bűnbakot csináljon, meg kell akadályozni, hogy bárkinek félnie kellje a származása vagy a nézetei miatt.
