BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkanélküliséget a rendszerváltástól örököltük

Egymillió munkahely hiányzik a rendszerváltás óta Magyarországon - jelentette ki Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter.

2009. április 9. csütörtök, 16:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A rendszerváltáskor másfélmillió munkahely szűnt meg, amelyből mintegy félmilliót lehetett pótolni, de egymillió húsz éve hiányzik - hangsúlyozta a tárcavezető egy csütörtöki fórumon. Szűcs Erika szerint az elmúlt két évtizedben nem volt értékelhető elmozdulás a rendszerváltás legnagyobb társadalmi adósságának tekinthető foglalkoztatás területén, lényegében 1998 óta 55-58 százalék között van a munkavállalók aránya.

Jelenleg 560 ezer regisztrált álláskereső van Magyarországon, a munkaerő-tartalék fele, vagyis nagyjából 230-250 ezer ember legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezik.

Bár a képzett munkavállalói réteg foglalkoztatási rátája például nem rosszabb, mint az uniós átlag, a miniszter szerint rossz foglalkoztatási arány annak tudható be, hogy néhány olyan társadalmi csoport esetében a foglalkoztatási mutatók rosszabbak az európainál. Az aktív, munkavállalói korban lévők közül különböző jogcímeken körülbelül egymillióan részesülnek szociális ellátásban, közülük 210 ezren vesznek fel rendszeresen szociális segélyeket, a legtöbben pedig, 460 ezren 62 év alatti rokkantnyugdíjasok.

Legalább 500 ezerre tehető azoknak a száma Magyarországon, akik a foglalkoztatást pótolják a szociális ellátással. A versenygazdaság problémáinak kezelése mellett a szociális szférába "betokozódott", aktív korúaknak a munkaerőpiaccal való kapcsolatát kell újraszervezni - hangsúlyozta a tennivalókról szólva Szűcs.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet