A tavaly októberben meghirdetett pályázat nyomán az NHH szándéka szerint egy negyedik GSM/UMTS-típusú szolgáltató léphetett volna piacra, az új szereplő megjelenése pedig a verseny élénkítése mellett hozzájárult volna az árak csökkenéséhez és új szolgáltatások megjelenéséhez is. A mobiltenderre négy cég, a Digi Kft., a DreamCom Távközlési Kft., az Invitel Távközlési Zrt. és a Mobinet Távközlési Projekt Kft. adott be pályázati anyagot.
A hírközlési hatóság közleménye szerint "az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás követelményének szem előtt tartásával" szüntette meg az eljárást, ugyanis a pályázati kiírás az állam és a szolgáltató közös kockázatvállalására épült. Az új szolgáltató alacsony belépési küszöb mellett léphetett volna piacra, az állam pedig a szolgáltatás későbbi sikeréből, az árbevétel arányában részesedett volna. Valamennyi pályázó évről évre növekvő piaci részesedést és árbevételt vetített előre üzleti tervében és így versenyélénkítést, valamint jelentős állami bevételt ígért, de több, az üzleti tervek alapját jelentő feltételezés az NHH szerint nem volt kellően megalapozott.
A hatóságnak a döntéshez fűzött magyarázata szerint a pályázat kiírása óta jelentősen romlott a hazai és nemzetközi gazdasági környezet, ami pedig kérdésessé tette a pályázatokban szereplő finanszírozási feltételeket és a megtérülésre vonatkozó elvárásokat is, amellett, hogy nem lehetett reális képet alkotni a pályázók vállalásainak értékéről, így a beruházási és működési költségek előrejelzéséről vagy az árbevételt illető tervekről sem. Mindez jelentősen növelte a kiíró NHH és így az állam kockázatait, különösen úgy, hogy a pályázók egy részének a tulajdonosi szerkezete a többszöri hiánypótlás után sem vált átláthatóvá, így azt sem lehetett megállapítani, hogy adott esetben ki vehetné használatba a frekvenciát.
A hatóság megítélése szerint a frekvencia odaítélése most túlzottan kockázatos lett volna és a pályázatokban szereplő szolgáltatás-portfoliók ismeretében nem biztosította volna a hatékony sávfelhasználást. Bár az NHH értékelése szerint most mint szabályozó hatóság csakis úgy dönthetett, hogy a pályázatot megszünteti, ugyanakkor a frekvenciák hasznosítását továbbra is napirenden tartja.
Bár a már piacon lévő mobilszolgáltatók régóta vitatták, hogy Magyarországon lenne hely egy újabb szereplőnek, a hatóság megállapítása szerint az ország frekvenciakészlete a jelenlegi három mellett egy újabb teljes spektrumú (900, 1800 és 2100MHz-es frekvenciával is rendelkező) mobilszolgáltató számára elegendő, további cégek mobilpiaci megjelenésére viszont már az NHH szerint sem lett volna mód.
Mindazonáltal a hatóság úgy látja, a nagy sávszélességet igénylő vezeték nélküli alkalmazások elterjedése a rendelkezésre álló frekvenciakészletet fel fogja értékelni. A negyedik mobilszolgáltató piacra lépését lehetővé tevő pályázattal egy időben meghirdetett másik hat frekvenciacsomagra beérkezett ajánlatok elbírálása még folyamatban van.
