BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyurcsány Ferenc csak egy évre tervez

A miniszterelnök mai sajtótájékoztatóján vázolta a jövő évben esedékes lépéseket.

2008. augusztus 27. szerda, 14:35

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Megegyezés címet viselő, a Népszabadság mai számában megjelent hatoldalas intézkedéscsomag-tervezetét kommentáló mai sajtótájékoztatóján elmondta: egy adórendszer reformjának végrehajtása során rövid távra, egy évre előre tervezik meg a módosításokat és csökkentéseket, és az ebből befolyt pénzek számára alapot hoznak létre, hogy ebből fedezzék az átalakítás költségeit.

A kormányfő 2009-re előre vetítette a munkáltató részéről fizetendő egészségbiztosítási járulék 5 százalékpontos csökkentését, az szja 18 százalékos sávhatárának kétmillió forintra emelését, valamint a 0 kulcs bevezetését is. A társasági nyereségadó jelenlegi 16 százalékos mértékének 18 százalékosra emelése mellett még a jövő évben Eltörölné a vállalati különadót.

A Gyurcsány által javasolt intézkedések két kulcsos adórendszert eredményeznének, hiszen munkáltatói járulék csökkentése csak a bérek első 140 ezer forintjáig lehetne alkalmazni. Ez főként az alacsonyabb képzettségű, kisebb jövedelmű munkavállalók alkalmazását ösztönözné.

A miniszterelnök elmondta, Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke megkapta a javaslatcsomagot, az egyeztetések megkezdődtek a kormány és az liberális párt között.

Ha mégsem indulna be a kifehéredés, a következő évi büdzsében 300 milliárdos adócsökkentési alapot képez a kormány. Ha a várt bevételek befolynak a költségvetésbe, az alap a 2010-es adócsökkentés fedezeti háttereként szolgál majd. Ha viszont fel kell használni az alap egy részét vagy egészét, akkor az arányosan csökkenti a későbbi adómérséklés lehetőségét.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet