BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kutatnak bombák után az ingatlanfejlesztők

A kutatóásások több millió forintot emésztenek fel alkalmanként, de erre semmi sem kötelezi a beruházókat, így baleset estén felelősség sem terheli őket.

2008. augusztus 7. csütörtök, 08:12

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az építkezések megkezdésének ma még nem feltétele a bombamentesítés, van már azonban olyan kerület, ahol ha nem is a kivitelezést jelentősen megdrágító kutatóásások kötelezővé tételén gondolkodnak, de olyan tájékoztatási rendszer dolgoznának ki, amely felhívja az építkezők figyelmét a fokozottan bombaveszélyes területekre. Arató György angyalföldi főépítész szerint a XIII. kerület bekéri azokat a hadtörténeti adatokat, amelyekből kiderülhet: a kerületben mely tömböket érintették a szőnyegbombázások, és az ott fejlesztők figyelmét erre felhívja.

Ennél többet valószínűleg nem tesznek, mert véleménye szerint a kutatóásás elvégzésének többmilliós költségét nem terhelhetik kötelezően a vállalkozókra. Ráadásul abban az esetben, ha rátalálnak egy robbanószerkezetre, ugyanúgy kell eljárni az építkezés előtt és alatt. Bár a kerület jelentős része ipari övezetbe tartozott, egy légifelvétel tanúsága szerint csupán területének az egynyolcadát, a Rákosrendező környékét érintették a bombázások - mondta Arató.

Nem írja elő jogszabály a bombamentesítést a Ferencvárosban sem, ahol viszont az ipari épületállomány lecserélődésével a jövőben is számítani lehet hasonló esetekre. Elvileg az építtetőnek a saját kockázatára és felelősségére meg kell győződnie a fejlesztési területét érintő lehetséges károkról, azonban kifejezetten bombakutatási kötelezettség nincs. A ferencvárosi pályaudvar 100 hektáros területe e szempontból fokozottan veszélyeztetettnek számít, azonban amíg a jövőbeli funkciójáról, hasznosításáról nincs elfogadott koncepció, addig ilyen tevékenységre nemigen költ a tulajdonos. A Ferencvárosban lényegében csak erre a pályaudvarra - amely a kerület területének csaknem 10 százalékát teszi ki - nincs érvényes szabályozási terv, az ehhez szükséges helyzetfelmérés éppen a vége felé közeledik.

Több mint százmillió forintot költhettünk volna már eddig is bombamentesítésre, ha kötelező lett volna, és mindezt teljesen feleslegesen - mondta a Napinak Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége (Malosz) elnöke, aki a ferencvárosi lakáspiac egyik legrégebbi cége, a Quadrat Kft. vezetője is. Véleménye szerint értelmetlen lenne kötelezővé tenni a bombák utáni kutatást. A földmunkák végzésénél amúgy is kötelező az elővigyázatosság, nem véletlenül nem robbant fel idáig egyetlenegy bomba sem - véli Varjasné. Ugyanakkor az ipartelepek, a rozsdazónák felszámolása valóban gyakoribbá teheti a hasonló eseteket, ám ezeket előzetesen szűrni sem megfelelő diagnosztikus eljárás híján, sem a lakásárakra extraként ráterhelődő költségek miatt nem lehet - mondta a cégvezető.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet