BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leáldozhat a szlovakrendszam.hu csillaga

Nyár végére kaphat tájékoztatást szlovákiai társszervétől a VP a szlovák rendszámmal itthon közlekedő autók ügyében.

2008. július 15. kedd, 10:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hírek szerint a Vám- és Pénzügyőrség (VP) a szlovák rendszámmal rendelkezők adatait továbbította a szomszédos hatóságnak, hogy "káderezzék le" őket: kik és mit csinálnak valójában Szlovákiában.

A szlovák rendszámos ügylet azért vonzó, mert Szlovákiában nincs regisztrációs és cégautóadó, és alacsonyabb a biztosítás díja is. Vagyis éves szinten több százezer, de akár több millió forintot is meg lehet spórolni. A becslések szerint tízezer olyan autó közlekedik Magyarországon, amelyeket szlovák rendszámmal láttak el úgy, hogy a gyakorlatban sem az autónak, sem a tulajdonosának nincs köze Szlovákiához. Az ügylet elvileg teljesen szabályos, mind magánszemélyek, mind vállalkozások alkalmazhatják.

Még internetes honlap is működik szlovakrendszam.hu címen, az ügyintézést megkönnyítendő. Ami a magánszemélyeket illeti, az említett honlap szerint az ellenőrizhetetlenség adja a lehetőséget. A szlovákiai autóvásárláshoz nem kell más, mint hogy a tulajdonos 183 plusz egy napot Szlovákiában töltsön. Ezt azonban senki sem tudja ellenőrizni, hiszen határellenőrzés már nincs: elegendő egy külföldi lakcímet bejegyeztetni. Emellett egy szlovákiai tartózkodási engedélyt és egy szlovák jogosítványt kell igényelni. Az ajánlat szerint mindez három hét alatt elintézhető, 33 ezer korona (vagyis 250-260 ezer forint) költséggel. A tartózkodási engedély megszerzésében is segít az iroda, lakcímet is produkálva 24 ezer koronáért.

A céges megoldással többet lehet spórolni, hiszen így az autóvásárlás áfamentes, és még cégautóadót sem kell fizetni. Ehhez Szlovákiában kell kft.-t alapítani, ott vásárolni áfamentesen egy céges autót, amelyet a tulajdonos majd bérelni fog a cégtől.
Az első esetben azt kell bebizonyítaniuk a hatóságoknak, hogy az autó tulajdonosa nem is tartózkodik Szlovákiában, vagyis a jogviszonya nem érvényes. A cégek esetében pedig arra kell bizonyítékot találni, hogy az autó bérleti szerződése végeredményben fiktív, azaz nincs mögötte valós gazdasági esemény. Ha ez bebizonyosodik, akkor az autósnak nemcsak az lesz a gondja, hogy Magyarországon kell forgalomba helyeznie az autót, hanem az egyéb jogi következményekkel is számolnia kell, ami adott esetben adócsalás is lehet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet