Az első három hónap adatait összegezve elmondhatjuk, hogy a korábbi előrejelzésekhez képest sokkal nagyobb mértékben nőtt az értékesített mennyiség, a kedvező időjárás ehhez nagyban járult hozzá - mondta Krubl Yvette, a Brau Union illetékese. Hasonlóan fogalmazott Fehér Imre, a Borsodi Sörgyár kommunikációs vezetője is, aki kiemelte: a nagyon erős szezonalitással működő sörfogyasztás érzékenyen reagál az időjárás változásaira. Meleg időben szinte törvényszerű, hogy a sörösüveghez nyúlnak az emberek. A fogyasztási adatok értékelésénél figyelembe kell venni az időfaktort, mivel a vendéglátásban, illetve a kiskereskedelemben forgalmazott sör jórészt nagykereskedelmi partnereken keresztül jut a fogyasztóhoz, így a melegedő időjárás kapcsán növekvő sörigény is elsőként náluk jelentkezik. Vagyis a sörgyár által értékesített és a fogyasztók által megvásárolt mennyiség nem egyidejűleg jelentkezik az adatokban.
"Természetesen nagyon örülünk a meleg időnek, hiszen sok év tapasztalata alapján állíthatjuk, hogy ennek jótékony hatása érezhető legjobban a sörfogyasztás volumenében" - fogalmazott Fehér. Az első negyedéves adatok szerint a magyar sörpiac 6 százalékkal bővült éves összevetésben, míg a Borsodi Sörgyár növekedése elérte a 7 százalékot. Krubl Yvette az idei kilátásokkal kapcsolatban azt emelte ki, hogy a hamar beköszöntött meleg pozitív értelemben már felborította a cég számításait, az év egészére a prognózis minimálisan piacbővülést valószínűsít. "A teljesítmény időjárásfüggő, azaz még bárhogyan alakulhat forgalom. A napsütés a mi legjobb értékesítünk" - jelentette ki megerősítve az előtte szóló szavait. Agócs Mónika, a Dreher Sörgyár Zrt. vállalati kapcsolatokért felelős vezetője az eredményeket illetően szűkszavúan csak mondott, hogy mind értékesítés, mind jövedelmezőség szempontjából jól sikerült a múlt év. Hozzátette: az anyacég május közepén teszi közzé adatait, akkor megismerhetjük a részletes adatokat.
Focizik a Heineken, nem jön a Karlovacko
Krubl Yvette az idei újdonságokról szólva elmondta, megjelent a Heineken dombornyomott dobozos csomagolása, s a már jól ismert VOLT Fesztiválos, vízilabdás Soproni dobozok mellett sok nóvumot ígérnek a fogyasztóknak. Az egyik igazi sörös esemény, a Bajnokok Ligája finálé kapcsán nem dob piacra kifejezetten erre a célra készített terméket vagy csomagolást, inkább a Heineken-fogyasztók bevonására készülnek, vagyis lesz például közös döntőnézés. Kérdésünkre, miszerint az Adrián nyaraló magyarok körében ismert horvát Karlovacko sört tervezik-e bevezetni a piacon, Krubl Yvette nemmel felelt. Mint mondta a Brau nem tervezi a termékportfólió bővítését horvát sörökkel, amit egyébként is megnehezítene a vám, mivel Horvátország még nem uniós tag.
Kevesebb Dreher a tévében, meglepetések a Borsoditól
A Dreher az csökkenteni kívánja a televíziós megjelenéseit, inkább más médiumokat térképez fel, és igyekszik nagyobb hangsúlyt fektetni az otthonon kívüli, szabadidős elérésre. A sörpiacon fokozódik az árverseny, ezért a Dreher Sörgyárak Zrt. árképzési stratégiája is lényegesen komplexebb lett, mint évekkel ezelőtt. Az idei év nyarára a Borsodi Sörgyár is több meglepetést tervez a fogyasztók, partnerek felé, de ezekről Fehér Imre nem árulhatott el részleteket.
Inkább hazavisszük a sört
Agócs Mónika szerint szerint a magyarországi 5 vezető sörmárka közül hármat (Dreher, Arany Ászok és a Kőbányai) a Dreher gyárt, köszönhetően a márkamixre épülő stratégiának és a kereskedelmi partnerek hatékonyságának. Hozzátette: a söripar hosszú távú fejlődése szempontjából kívánatos lenne, ha a minőségi sörök fogyasztása bővülne az alacsony árkategóriájú termékek helyett. ennek érdekében a Dreher erősíteni tervezi a fogyasztók márkakapcsolatát.
Az olcsó sörök pozíciói ugyanakkor vélhetően erősödnek. Erre utal, hogy a borsodis Fehér Imre úgy vélte, nem lehet figyelmen kívül hagyni a megszorítások okozta általános fogyasztáscsökkenés hatásait. Hozzátette ugyanakkor: talán a meleg időben az embereknek mégis jobban esik egy pohár sör mellett megvitatni a hétköznapok dolgait. A szakember várakozásai szerint valószínű, hogy a fogyasztást nem szívesen fogják vissza az emberek, legfeljebb olcsóbb megoldással próbálják meg kielégíteni az igényeiket, így például változhat a vendéglátóhelyeken és otthon elfogyasztott sörmennyiség aránya.
Így néz ki a piac
Bár a folyékony kenyeret vásárló háztartások száma visszaesett, még így is 70 százalékuk vett legalább egyszer sört a múlt év során. Az úgynevezett gyártói márkás termékekből 9 százalékkal nagyobb mennyiséget értékesítettek a boltok, miközben a kereskedelmi márkákból - az importtermékek iránti keresletcsökkenés eredményeként - 5 százalékkal kevesebb fogyott, így utóbbiak teljes piaci részesedése 27 százalékra olvadt - állapította meg a GfK Piackutató felmérése. A gyártói márkáknál 6 százalékkal nőttek az árak, míg a kereskedelmi termékek pedig 21 százalékkal lettek olcsóbbak, így az átlagos árszint az infláció alatti mértékben emelkedett.
A különböző kiszereléseket górcső alá véve kiderül, hogy inkább az üvegeseket vásárolták a fogyasztók, utóbbi a teljes piac 47, 2006-ban pedig 49 százalékát adta. Értékesítésben a diszkontok viszik a prímet, az eladott mennyiség harmadát ezekből viszik haza a vásárlók, de egyre javul a hiper- és szupermarketek értékesítése. Az eladási rangsorban ugyan a második helyen állnak a vegyesboltok, ám részesedésük jelentősen csökkent a múlt évben.
A GfK felmérésből kiderül továbbá, hogy a sört legfőképpen a férfiak isszák. Az intenzív sörivók a "tradicionális hírfogyasztók" körébe tartoznak, nem kimondottan elutasítók, de különösebben nem is nyitottak: inkább a sportesemények, sporttudósítások, valamint a politikai, közéleti események iránt érdeklődnek. A legnagyobb arányban a "könnyű, férfias, mainstream" szórakozást keresők csoportjába sorolhatók a legtöbb sört fogyasztó vásárlók, ők jellemzően átlagos középkorú férfiak, akiknek kedvenc témái az autók, számítástechnika, nők. Az átlagosnál jobban érdeklődnek még a bulvár témákkal, és a politikai, gazdasági kérdésekkel foglalkozó lapok iránt is. A televíziós műsorok nem túlságosan kötik le őket, inkább rádiót hallgatnak, s internezni sem igazán szoktak.
