BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvesen tessék szidni a miniszterelnököt!

Kulturált viselkedést kért a kampányrendezvényein ordítozó tüntetőktől a továbbra is reformeltökélt Gyurcsány Ferenc tegnapi tévéinterjújában, aki szerint a kormány program "példa nélküli és bátor".

2006. szeptember 12. kedd, 08:20

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hogyan jellemezné egy szóban a kormány első száz napját? – kérdezte a riporter tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt az MTV Az este című műsorában, mire rövid gondolkodás után két szó érkezett válaszul: „példa nélküli és bátor”. A kormányfő a németországihoz és olaszországihoz hasonlította a magyar helyzetet. Németországban az egy évvel ezelőtt reformok véghezvitelének ígéretével megalakult kormány egyelőre addig jutott, hogy elhatározta a felső áfakulcs 16-ról 19 százalékra való emelését. Olaszországban a magyarral egyidős kormány még csak a vitánál tart arról, hogy az egekbe szökött államadósság csökkentése érdekében mennyivel is kellene lefaragni az államadósságot.

A miniszterelnök ismét kijelentette, hogy – hacsak fejre nem áll a világgazdaság, például valami miatt 60-70 dollár környékéről mondjuk 150-re ugrik az olaj ára – nem lesz újabb megszorító csomag. Ez nem jelenti azt, hogy minden úgy marad, ahogy ma van, mert persze azért van a kormány, hogy döntéseket hozzon – tette hozzá. A jövő évi költségvetés alapjai azért rögzítettek: a konvergenciaprogram 2007-re vonatkozó része adott, az adószabályozás nyáron megszületett, ebben nem terveznek változtatást, továbbá törvény írja elő, hogy mennyivel kell emelni a nyugdíjakat stb. – mindezek után nem sok mozgástér marad a bevételek fennmaradó részének a tárcák közti elosztására.

A kormányfő nem osztja azokat a nézeteket, amelyek szerint kormánya bizonytalanul lépegetne az egészségügyi reform terén, hiszen már tavaly eldőlt annak három alappillére, nevezetesen hogy biztosításalapú lesz a rendszer, egyéni számlákkal és háromszintű kezelési jogosultsággal. A több-biztosítós szisztéma bevezetése maradt még kérdés. A vizitdíjból befolyó 30 milliárdot nem tartja lebecsülendő összegnek Gyurcsány Ferenc összevetve azzal, hogy ennek két-háromszorosát költi a nép évente paraszolvenciára. A 300 forintokat alapvetően tudatformáló eszköznek nevezte, amelyek eloszlatják az orvosi ellátás ingyenességének látszatát (amiről persze mindenki tudta, hogy nem az, hiszen zsebbe fizetnek az emberek az orvsoknak).

A kampányrendezvényein visszatérően megjelenő tüntetőkről azt mondta: nem vitatja el senki jogát a tiltakozáshoz, de talán a stíluson, a hangnemen változtatni kellene. Lehet keményen véleményt nyilvánítani nyomdafestéket nem tűrő, durva, brutális bekiabálások nélkül is – tette hozzá. Véleménye szerint ugyanakkor a kampánybeszédek megzavarása mögött a Fidesz áll – ennek alátámasztásán dolgozik a párt. Azzal a fideszes ötlettel kapcsolatban, hogy az új polgármesterekből álljon fel egyfajta „parlamenti felsőház”, a kormányfő elismételte az ismert kritikát: közjogi képtelenség. Orbán Viktor 2002 óta egymás után áll elő az olyan javaslatokkal, amelyek felülbírálnák az országgyűlési választásokon kialakult hatalmi viszonyokat, más szóval a hátsó kapun akar bejönni, ahelyett, hogy az első kapun, a választások megnyerésével próbálkozna – tette hozzá.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet