BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizációs tervek: mit akar eladni a kormány?

A pénteken publikált konvergenciaprogramból kiderül például, hogy a kormánynak esze ágában sincs leállítani a privatizációt.

2006. augusztus 28. hétfő, 08:11

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A sajtóban megjelent, nem hivatalos változatban még az szerepelt, hogy az idei, 260 milliárd forint bevétel után a program a következő évekre nem számol privatizációs bevétellel. Az Országos Érdekegyeztető Tanács hétfői ülése elé kerülő vitaanyagban viszont már az szerepel, hogy a kormány folytatja a még állami kézben lévő vállalatok magánkézbe adását, így továbbra is a tervek közt szerepel a Mol Zrt.-ben és az FHB Zrt.-ben meglévő állami részesedés értékesítése, valamint a Malév Zrt. privatizációja is. Ezek mellett napirenden van az állami vasúttársaság teherfuvarozási üzletágának, a MÁV Cargónak az értékesítése is.

Ezeket azonban nem veszi figyelembe a program az államadósság alakulásának vizsgálatakor – ami érthető is, mivel csak széles tartományban becsülhető az egyes tranzakciókból várható privatizációs bevétel, ami az alappályához képest csökkentheti az államadósságot. A következő három évben rendre a bruttó hazai termék (GDP) 70 százaléka feletti adósságmutatót vár a kormány, egy sikeres privatizációval 1-2 százalékkal csökkenthető a ráta.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet