Az Új egyensúly program szerint egyszeri 10 százalékos adó megfizetése mellett lehetővé tennék a magánszemélyek és vállalkozások külföldön lévő vagyonának hazautalását – a lehetőség a kormány tagjaira és az országgyűlési képviselőkre nem vonatkozna –, a javaslat azonban kimaradt azok közül az adóintézkedések közül, amelyekről szavazott az Országgyűlés.
A kormány számításai szerint az elmúlt másfél évtizedben magánszemélyek és vállalkozások 1000 milliárd forintnyi vagyont halmoztak fel külföldön, amelyből az amnesztia nyomán a 50–100 milliárd forint közötti vagyon jöhetne haza, 5–10 milliárd forint állami bevételt eredményezve - adta hírül az MTI tudósítása.
A bibi ott van, hogy adószakértők szerint ez a bevétel nincs arányban a dologban rejlő kockázattal. Az eredeti koncepció ugyanis nem tartalmaz megfelelő garanciákat a pénzmosás ellen, továbbá az amnesztiát adózási kiskapuként használhatták volna a cégek: a nagy összegű jutalmakat offshore-cégeken keresztül fizethették volna ki. Ha ezeket a problémákat a szabályozás finomításával meg is oldják, még akkor is kérdéses, hogy érdemes-e az érintetteknek hazautalniuk a pénzüket. Az adóhatóságnak ugyanis eddig sem volt figyelemre méltó kapacitása e vagyonok felkutatására, az viszont valószínűsíthető, hogy ha valamely magánszemély vagy cég bankszámlája – élve az amnesztia kínálta lehetőséggel – több száz millió forinttal gyarapodna, az illető – pusztán az összeg nagysága miatt is – a revizorok szeme elé kerülne – idéz a Népszabadság adószakértőket.
