"Az lenne a cél, hogy az egyszeri intézkedések hatásai ne épüljenek be az inflációs várakozásokba" - mondta Járai Zsigmond. A jegybank álláspontja szerint világosan látszik, hogy nem jön össze a 2007-es inflációs cél.
Járai az 50 bázispontos emelés második okaként a romló külgazdasági környezetet nevezte meg. Mivel emelkedik a nemzetközi kamatkörnyezet, csökken a feltörekvő piaci instrumentumokkal szembeni kockázatvállalási hajlandóság, így romlik a magyar állampapírok eladhatósága is.
A mostani 50 bázispont beleillik a fokozatosságba, amit Járai jó iránynak tart: az egy nagy kametemelés helyett több kicsi emelésre van szükség.
Járai kérdésre válaszolva hozzátette: a kormány által létrehozott Konvergencia Tanácsról nem volt szó a Monetáris Tanács ülésén. Mindazonáltal Járai személyes véleménye szerint a KT értelmetlen és felesleges szervezet, mivel a tagok összeférhetetlenek. Mivel a tagok között gyakorló válallatvezetők vannak, olyan információk birtokába juthatnak, ami az üzleti etikába ütköző lehet.
A jegybnak elnöke hozzátette: a konvergencia programot nem minősíti az MT, ez a jegybanki stáb dolga, amit hamarosan meg is fog tenni.
Mindazonáltal szerencsétlen egybeesés, hogy a következő inflációs jelentés három nappal a konvergencia program Brüsszelbe küldését megelőzően fog megjelenni - mondta Járai Zsigmond.
