BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Járai: nem volt más javaslat, csak az 50 bázispont

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a Monetáris Tanács egységes volt a kamatemelés 50 bázispontos mértékében - hangzott el a döntést követő sajtótájékoztatón.

2006. július 24. hétfő, 15:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

"Az lenne a cél, hogy az egyszeri intézkedések hatásai ne épüljenek be az inflációs várakozásokba" - mondta Járai Zsigmond. A jegybank álláspontja szerint világosan látszik, hogy nem jön össze a 2007-es inflációs cél.

Járai az 50 bázispontos emelés második okaként a romló külgazdasági környezetet nevezte meg. Mivel emelkedik a nemzetközi kamatkörnyezet, csökken a feltörekvő piaci instrumentumokkal szembeni kockázatvállalási hajlandóság, így romlik a magyar állampapírok eladhatósága is.

A mostani 50 bázispont beleillik a fokozatosságba, amit Járai jó iránynak tart: az egy nagy kametemelés helyett több kicsi emelésre van szükség.

Járai kérdésre válaszolva hozzátette: a kormány által létrehozott Konvergencia Tanácsról nem volt szó a Monetáris Tanács ülésén. Mindazonáltal Járai személyes véleménye szerint a KT értelmetlen és felesleges szervezet, mivel a tagok összeférhetetlenek. Mivel a tagok között gyakorló válallatvezetők vannak, olyan információk birtokába juthatnak, ami az üzleti etikába ütköző lehet.

A jegybnak elnöke hozzátette: a konvergencia programot nem minősíti az MT, ez a jegybanki stáb dolga, amit hamarosan meg is fog tenni.

Mindazonáltal szerencsétlen egybeesés, hogy a következő inflációs jelentés három nappal a konvergencia program Brüsszelbe küldését megelőzően fog megjelenni - mondta Járai Zsigmond.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet