BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Titkolózik a kormány - százmilliárdos tétel növelné a hiányt

A terven felüli államháztartási hiány okozó tételek sorában szerepel egy nem nevesített sor is - a mintegy százmilliárdos summáról a kormány üzleti érdekekre hivatkozva nem nyilatkozik.

2006. július 18. kedd, 17:39

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szeptember végééig - vagyis a harmadik negyedévben - valamivel több mint 290 milliárd forinttal emelkedhet a Pénzügyminisztérium (PM) prognózisa szerint az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya, majd az utolsó negyedévben 184 milliárdos deficitnövekedést vár a tárca. A júniusi, 303,9 milliárdos mínusz után júliusra minimális, 7,9 milliárdos többlettel számol a PM, de az idén még több szufficites hónappal is számol a minisztérium - derült ki Katona Tamás államtitkár beszámolójából.

A PM nem módosított a nemrégiben 1767 milliárd forintra emelt - kiigazító csomag hatásait már tartalmazó éves hiánycélon -, és kitart 4-4,5 százalékos GDP-növekedési prognózisa mellett is, miközben a korábbi 2 százalékos átlagos infláció helyett 3,5 százalékos inflációt vár 2006 egészére. Az első háromnegyed évre 1583 milliárd forint deficitet vár a minisztérium, az első félévi 1284,9 milliárd forintot követően. Utóbbi a GDP 5,6, illetve a módosított éves előirányzat 72,7 százaléka.

A tájékoztatón kiosztott dokumentum a terven felüli hiányt okozó tételeket ismertette. E tételek összértéke meghaladja az ezer milliárd forintot, amiből mintegy 350 milliárdot csípne le a PM a kiigazító intézkedésekkel. A tételek között szerepel egy jogcím és összeg nélküli is - ennek részleteit a kormány "üzleti érdekeit szem előtt tartva" nem kívánja nyilvánosságra hozni. Bár a konkrét összeget nem közölték, számításaink szerint százmilliárd forintos tételről lehet szó.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet