A növekvő volumenű beruházások a termelés infrastrukturális feltételeit javítják, az élénk nemzetközi konjunktúra a külkereskedelmi forgalom bővülését segíti. A lakossági fogyasztás idén alig mérséklődik, a reáljövedelmek az év második felében mérséklődnek ugyan, ez első lépésként a megtakarítások mérséklődésében jelenik meg. A lakosság magas hitelfelvételi hajlandósága alig változik, lényeges fogyasztásnövelő tényező az elmúlt években átadott lakások felszerelése, továbbá az elektronika és távközlés hihetetlenül gyors fejlődése. A második félévben a növekedési ütem ugyan mérséklődik, az „Új egyensúly” program intézkedéseinek eredményeként viszont a bizalom erősödésével lehet számolni, alapvetően a befektetők és a nemzetközi szervezetek részéről.
A jelentés szerint a gazdaság továbbra is exportorientált pályán fejlődik, az export már második éve erőteljesen bővül, a termelési kapacitások korszerűek, a termelékenység nemzetközileg is magas ütemben emelkedik. A GDP felhasználási oldalán a háztartások végső fogyasztása 2,2 százalékkal, a közösségi fogyasztás 0,7 százalékkal emelkedett. A növekedés szerkezete egészséges, a nemzetgazdaság egyensúlyi problémái nem a reálgazdaságban gyökereznek.
Az Ecostat számításai szerint az államháztartás GFS elszámolás szerinti hiánya idén 2000 milliárd forint körül lesz, ami GDP arányosan 8,7 százalék, valamivel kedvezőbb az előző évinél. A kormányzati intézkedések hatására várható bevételi többletek időbeli eloszlása bizonytalan, néhány intézkedés pénzügyi realizálása átcsúszhat a jövő évre. A törvényileg is alátámasztott intézkedések megtakarító hatását 2006-ban 250-300 milliárd forintra becsülik. Számításaik szerint az EU által elfogadott, teljesítmény szemléletben, korrekciók nélkül kalkulált hiány elérheti a GDP 10,2 százalékát.
