Járai Zsigmond jegybankelnök mai sajtótájékoztatóján kifejtette: bár a Gyurcsány-csomag az ikerdeficit felszámolása szempontjából jelentős, de kedvezőtlen a szerkezete. (A bevételnövelésre koncentrál, a kiadáscsökkentés helyett.) Megváltozóban vannak a nemzetközi körülmények - mondta, s emellett utalt arra, hogy a kamatcsökkentési ciklusnak vége. Kérdésre válaszolva a jegybankelnök elmondta, egyelőre korai lenne egy kamatemelési sorozat kezdetéről beszélni, az MNB egyelőre vizsgálja a helyzetet.
Különösebb eladási hullám nincs a piacokon, a mostani forint gyengülés egyrészt azzal magyarázható, hogy vannak befektetők, akik nem vásárolnak az A osztálynál gyengébb kategóriába tartozó papírokat, s a magyar instrumentumok az S&P leminősítése nyomán kikerültek az elitből, ezáltal kevésbé preferáltak a befektetők szemében. Az MNB elnöke elmondta még, a mostani 9,4 százalékos GDP-arányos hiánycélt teljesíthetőnek tartja a jegybank a stábja.
Az infláció alakulása kapcsán Járai azt közölte, fokozódhatnak felfelé húzó hatások, különösen akkor, ha nem javul a makrohelyzet. Lakosság számára brutális keresleti sokkot jelent a csomag, 5 százalékkal csökken a nettó jövedelem, ráadásul ez hozzájárul a gazdasági növekedés lassulásához. Az adócsökkentési program kiiktatása, a tb-járulék csökkentésének elvetése, az áfa növelése is növeli az inflációt, a cégeket terhelő adók emelkedése a beruházások visszafogását és a foglalkoztatás csökkenését eredményezik. Ugyanakkor Járai megjegyezte, a munkaerőpiac marginális hatással van az inflációra.
