BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bizarr kamatemelés után zuhant a forint

Meglepőnek, bizarrnak tartják az elemzők az MNB hétfői, 25 bázispontos kamatemelését. A keddtől érvényes, 6,25 százalékos alapráta bejelentése után jelentősen gyengült a forint, a jegyzés a 2003-as sáveltolás óta nem látott szintre esett.

2006. június 19. hétfő, 14:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybankárok a piaci várakozások közé lőtték be a mai szigorítást: 25 bázisponttal emelték az alapkamatot, 6,25 százalékra. A forint látványos esésbe kezdett, az euró kurzusa történelmi csúcsra ugrott, a jegyzés röviddel a kamatdöntés nyilvánosságra hozatalát követően 276,50-en járt. Később sem erősödött a magyar fizetőeszköz, délután fél hatkor 276,30 forint körül ingadozott az euró jegyzése.

Olaj a tűzre

"Ez soványka, olaj a tűzre" - Kolba Miklós, az ING devizakereskedője ezekkel a szavakkal minősítette az MNB mai 25 bázispontos kamatemelését. A jegybankárok ugyan próbálják jelezni, hogy lesz még kamatemelés, de a 25 bázispontos mai szigorítás a jelen helyzetben kevésnek tűnik. A szakember úgy látja, a forint erősödésére nem lehet számítani, gyengülésre viszont igen. Érdekes lehet a 276,50 forintos szint, ha ezt áttöri az euró, akkor 278 forintig szaladhat a kurzus.

Meglepődtek az elemzők

"Bizarr" - kommentálta a kamatemelést Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. Úgy véli, a monetáris tanács döntése azt sugallja, mintha a testület tagjai nem lennének tisztában a realitásokkal. Hozzátette: egy jövőre 6-7 százalékos inflációt előrevetítő MNB-forgatókönyv, és soha nem látott forintgyengülés mellett született ez a döntés. "Ez igencsak meglepő volt. Ha már növelték a kamatot, akkor miért nem inkább 50 bázisponttal?" - fogalmazott Suppan Gergely. A Takarékbank szakértője közölte, a testület ülésén felmerült a tartás és az 50 bázispontos szigorítás is, végül a középutat választották a 25 bázispontos emeléssel, ami azt jelzi, hogy a "galambok" erősek a tanácsban.

Ez nem Amerika - a piac elégedetlen

A Raiffeisen szakértője szerint a 25 bázispontos szigorítás azért is furcsa, mert a kérdés az volt, hogy az MNB tartja, vagy 50, esetleg 100 bázisponttal emeli-e meg a kamatot. "Ez nem Amerika, vagy az eurózóna, hogy egy negyed százalékpontos változtatással lehessen operálni" - fogalmazott az elemző. Hozzátette: a változatlan kamatszint mellett ugyanígy történelmi magasságba szökött volna az euró forintárfolyama, mint a 25 bázispontos emeléssel, vagyis utóbbi az előbbihez képest nem jelent alternatívát. A forint szakadását ugyanakkor az 50 bázispontos szigorítással el lehetett volna kerülni - vélekedett Török. Suppan szintén aláhúzta: a jelek szerint a befektetők nem elégedettek a mostani döntéssel, nagyobb mértékű emelést vártak. Kifejtette: nem kizárt, hogy kamatemelési spirál alakul ki. A mostani döntéssel az MNB jelezte, hogy figyelemmel kíséri a folyamatokat, ugyanakkor higgadt maradt - vélte Suppan.

További szigorítás jöhet

A Takarékbank szakértője szerint a mostani döntés egy kamatemelési ciklus kezdete, az alapkamat év végére 7 százalékra növekszik. E véleményt osztja a Raiffeisen elemzője is, aki szerint nem kizárt, hogy a Morgan Stanley prognózisában szereplő 280 forintos euróárfolyam alakuljon ki az év végére, bár ő maga inkább 270-275 forintot jelez előre. Azt Suppan szerint egyelőre korai lenne megjósolni, hogy mikor várható a következő szigorítás, mivel a külső tényezők - a Fed és a EKB is emelheti a kamatszintet a közeljövőben - jelentősen befolyásolhatják az MNB döntéseit.

Ádám Viktor
Ádám Viktor
Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet