Az érdekszövetségek támogatják azt a konstrukciót, amely szerint 2006-ban hat évre választanának települési önkormányzati képviselőket, három évre a megyei testületek tagjait, majd a következő európai parlamenti választásokon már a regionális önkormányzatokra voksolnának, s ezzel a megyei mandátumok meg is szűnnének.
Magyar Levente, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke a NAPI Online-nak elmondta: a régiók szintjére döntően a megyei feladatok „emelkednének”, közöttük a kórházak fenntartása, illetve a szakképzés, különös tekintettel az országos beiskolázású intézményekre. A szolgáltatások közül kistérségi szinten szabályoznák a közlekedést, az úthálózat fenntartását, a szociális intézményeket – ennek kapcsán komoly szerepet kapnának a kormányzat által tervezett kistérségi szolgáltatási központok.
Gémesi György szerint ugyanakkor a nyilatkozat biankó csekket állít ki a kormányzat számára, és aggasztó, hogy nem tűnik biztosítottnak a választásokig a finanszírozás, illetve a működés biztonsága
Egy további lényeges pontja a reformnak, hogy az eddigi önkéntes kistérségi társulások feladatorientáltan kötelező társulások lennének. A társulások finanszírozásában jelentős szerepet kapna a normatív finanszírozás (a kötelező feladatok esetében), a szabadon választott feladatoknál pedig a támogatás egyéb formái jöhetnek szóba.
