Eszerint a forint várhatóan erősödik az eurózónához történő magyar csatlakozás közeledtével, de rövid távon a pénzügyi megszorító intézkedések következtében gyengülhet. A legnagyobb, Magyarország előtt álló kihívás az euró bevezetése előtt az államháztartási hiány csökkentése. Ez a hiány nem nő tovább, a költségvetési deficitet és a folyó fizetési mérleg hiányát radikálisan mérsékeljük - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki szerint az államháztartási hiány csökkenésének trendje elegendő az eurónak a maastrichti kritériumok szerinti bevezetéséhez - írta az MTI.
Hiszem, hogy teljesítjük a kritériumokat a költségvetés, az infláció és a kamatszint terén 2008-ban - jegyezte meg a miniszterelnök, aki az infláció átmeneti erősödésére számít az intézkedések nyomán, de - mint mondta - ez 2007 második felében ismét csökkenni fog. Az infláció 2008-ra ismét 3 százalék körül lesz, plusz-mínusz fél-egy százalékpontos eltéréssel ettől - jelentette ki a kormányfő. Szerinte az euróövezeti feltételek teljesítését követően nyilvános vitát kell tartani arról, mikor vezesse be az eurót az ország. Nem tíz politikus dolga eldönteni ezt, (de) én a gyors euróbevezetés mellett leszek - tette hozzá. Ha 2008-ban teljesítjük a célokat, akkor készen kell állunk az euró bevezetésére másfél éven belül a 2010-es választások után - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: egészen más kérdés, hogy az euróklub maga mit gondol erről. A hírügynökség szerint ez azt jelentené, hogy az euró bevezetésének dátuma 2011 novembere lenne, feltéve, ha 2010 májusában lesznek az általános választások.
