BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán: Vonják vissza a kormányprogramot!

A Fidesz elnöke a kormányprogram parlamenti vitájában a kormányprogram visszavonására szólított fel, mivel szerinte vitaanyagnak megfelelhet, de komolyan venni nem lehet. Az ellenzéki politikus úgy véli, a programnak a népesedési helyzetet, a családellenes adórendszert és a munkaerőpiacot kellene a középpontba helyeznie.

2006. június 8. csütörtök, 11:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ez a kormányprogram vitaindítónak jó volt, iránytűnek azonban kevés - foglalta össze a dokumentumot Orbán Viktor parlamenti vezérszónoklatában. A Fidesz elnöke szerint a jövő nagy kérdése az, hogy ki tudják-e húzni az országot a bajból azok, akik oda juttatták - olvasható a Fidesz honlapján.

"A benyújtott kormányprogram éles ellentétben áll a választási ígéretekkel" - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor, a Fidesz vezérszónoka, rámutatva: a dokumentum nem jelöl meg eszközöket, forrásokat, végrehajtásért felelős intézményeket sem. "És akkor az előrehaladás időrendjét már eszünkbe sem jut szóba hozni" - fűzte hozzá. A Fidesz elnöke emlékeztetett a rendszerváltoztatásra, mikor még volt bátorsága az első szabadon választott kormánynak szembe nézni a helyzettel. Mint fogalmazott, akkor még őszintén beszéltek a Tisztelt Házban, és akkor még nem sértette meg hallgatóságát a szónok, hogy az őszinte szembenézés helyett kimódolt kommunikációs panelekkel traktálja az embereket.

"A kormányprogramból kiderülhet, komolyan gondolta-e a választásokat megnyert párt, amit a kampányban ígért" - szögezte le Orbán Viktor, aláhúzva: a kormányprogramnak semmi köze az MSZP választási programjához. Meghegyezte: a program ugyan szégyenlősen, de világossá teszi, megszorítások következnek. "Ezt az előző hónapokban egyfolytában tagadták" - emlékeztetett a volt kormányfő, kiemelve: a koalíciós pártok adóemelésre készülnek; fizetős lesz az egészségügy és az oktatás is. Ez a program nem őszinte, igaz a szocialista párt sem volt őszinte a választás előtt, és most sem az - tette hozzá.

"Amire önök készülnek, az példátlan a 16 éves magyar demokrácia történetében" - szögezte le a Fidesz és a KDNP frakciószövetségének elnöke, hozzáfűzve: a választás előtt adócsökkentéssel kápráztatták el az embereket, a választás után pedig emelésre készülnek. A választás előtt a jólét volt nagy, most a baj? Így is lehet bánni az emberekkel? - tette fel kérdését Orbán, emlékeztetve arra, hogy sosem volt eddig ellentétes a választási program és a kormányprogram. Kijelentette: az ellenzék készen áll a segítségre, arra, hogy az ország elkerülje a szakadékot. Ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad megfeledkezni arról, kik juttatták ide Magyarországot. A jövő nagy kérdése az: lehetséges-e, hogy éppen azok húzzák ki az országot a bajból, akik ide juttatták - tette hozzá.

Az MSZP gyökerei szellemtörténeti értelemben a diktatúrába kapaszkodnak: osztogatás és megszorítás váltogatja egymást - hangsúlyozta a Fidesz elnöke, megjegyezve: a koalíció a megszorításokat reformoknak nevezi. - Épp úgy, ahogy régen tették, az előző rendszerben - emlékeztetett. A Fidesz vezérszónoka szóvátette, hogy a kormányprogramból nem derül ki, milyen mértékű megszorításra gondolnak, meddig tart majd és kiket fog érinteni. Mint fogalmazott, a dokumentum nyelvezete szégyenlős és gyakran használja az általános alanyt, a szenvedő szerkezetet. Kiemelte: a jelenlegi koalíció nyakig eladósította Magyarországot, olyannyira, hogy a hitelek törlesztése szinte a teljes egészében felemészti a személyi jövedelemadóból befolyó bevételeket.

Az államháztartási hiány rendre meghaladja a tervezettet - fűzte hozzá Orbán Viktor, majd megjegyezte: Nem volna egyszerűbb, még ha nehezebb is bevallani az igazságot, és azt mondani a kormánypártoknak, hogy hibáztunk, eladósítottuk és súlyos helyzetbe sodortuk az országot, de most készen állunk arra, hogy kijavítsuk a hibákat?

Az MSZP-nek meg volt az ideje a reformok elindítására, hiszen négy évig kormányoztak - hangsúlyozta a Fidesz elnöke. Leszögezte: a reform nem jelent egyet zsugorítással, elvonással.

Hintaprogram, hintakormány, hintapolitika - így jellemezte a kormányprogamot, rámutatva: a hintapolitika sosem vált be, mert az a helyben maradás politikája. Kijelentette: a kormányprogramba bele kell vonni a népesedés, a társadalmi felemelkedés, a munkaügy és a mezőgazdaság szempontjait, és foglalkozni kell a romakérdéssel is.

"Azt javaslom, ezt a kormányprogramot vonják vissza. Vitaindítónak jó volt, iránytűnek kevés. Fontolják meg az elhangzottakat, javítsák fel a kormányprogramot, és hozzák vissza, hogy jó lelkiismerettel dönthessünk a dokumentumról" - zárta felszólalását a Szövetség elnöke.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet