BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beismeréseket hozott a kormányprogram

A kormányprogram parlamenti vitája nagy beismeréseket hozott. A kiigazítás után 8 százalék körüli idei, GDP-arányos államháztartási deficitre lehet számítani - mondta Gyurcsány Ferenc, kinevezett kormányfő.

2006. június 8. csütörtök, 10:27

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ennek alapján úgy tűnik, a kormány belátta, hogy eljövőben az igazság órája, nincs értelme a további ködösítésnek és az 5-6 százalékos deficit monoton hajtogatásának. A kormányfő szerint minden évben 8 százalék körüli volt a hiány, s amennyiben a kormány nem lépne ezt is meghaladná a deficit idén. Megfogalmazása szerint sokszáz milliárdos megtakarítást kell elérni még ebben az évben az államháztartásban. A kormányfő hajlik a 200 fős törvényhozás elfogadására, ám ezt ahhoz köti, hogy a választás egyfordulós, vegyes - egyéni és listás - legyen. Tervei szerint a kétharmados törvénymódosításról vasárnap délután kezdenék meg az egyeztetést a parlamenti pártokkal.

Vége a gazdaságpolitikát átitató „szociális romanticizmusnak”. Szociális alapú gázártámogatásra van szükség - fogalmazott a kormányfő. Az olajár 2002 óta háromszorosára emelkedett, a gáz magyarországi ára ugyanebben az intervallumban csak egynegyedével, a gázártámogatás 100 milliárd forintos nagyságrendű. Gyurcsány szerint ebből éppen a luxusfogyasztást élvezők szakítanak a legtöbbet. Emellett sok százezren bújnak ki a közterehrviselés alól, s kormányfő szerint elsősorban itt kell lépni, s ezután jöhet „egy ilyen-olyan áfaemelés”. Szerinte véget kell vetni a magyar gazdaságpolitikát átitató „szociális romanticizmusnak”, s ehhez fordulatra van szükség.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet