BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyurcsány: „...a végcél az, hogy mindenkinek jobb legyen”

A kormányfő szerint - bár lesznek „kényelmetlenségek” - a ciklus végére mindenki jól jár. Péntekre lesz végső kormánynévsor.

2006. május 30. kedd, 09:39

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormányprogram egy jobb Magyarország megteremtésére irányul - mondta Gyurcsány Ferenc ügyvezető és kijelölt miniszterelnök a Magyar Rádiónak tegnap este adott interjújában. „Ha hozzányúlunk Magyarország ezernyi rendszeréhez, tudok én arra garanciát adni, hogy senki nem fog rosszabbul járni? Dehogy tudnék! Hozzányúlunk a kialakult viszonyokhoz, azért tesszük, hogy az ország végül jobban járjon, könnyebb legyen az élet. ... Hogy ez jár kényelmetlenséggel? Biztos, de a végcél az, hogy az egésznek sokkal jobb legyen.”

A kormány végső névsorát pénteken hozza nyilvánosságra Gyurcsány Frenec miután még aznap reggel konzultál az MSZP elnökségével, néhány név azonban már biztosra vehető. A kormányfő elfogadta a liberálisok jelölését, így az SZDSZ-es miniszterek nevét megerősítette. Mellettük - ugyancsak a korábbi híreknek megfelelően Gráf József is folytatja. Magyar Bálint „fontos szerepet” kap a teljes nemzeti fejlesztéspolitika kialakítására létrehozandó struktúrában. A miniszteriális rendszerben a tárca vezetőjét közigazgatási és politikai képviseleti parlamenti funkciójában is helyettesíti az államtitkár, és külön vezetői lesznek a szakterületeknek, ők lényegében a mai helyettes államtitkároknak felelnének meg.

A kormányfő szerint a kormányprogramnak csak egy része az államháztartás rendbetétele, s nem erősítette meg azokat az információkat, miszerint ezzel kapcsolatban Balatonőszödön úgy fogalmazott volna, hogy „nagy a baj”. A programban nincs szó az euró bevezetéséről, Gyurcsány szerint ezzel kapcsolatban a program nem okoz meglepetést, mivel azt mondják, hogy a ciklus közepére meg kell teremteni, hogy az államháztartás megfeleljen azoknak az egyensúlyi követelményeknek, amely alapján az euró bevezetéséről lehet dönteni.

Bár az előzetes információk szerint a kormányprogramban túl sok konkrétum nincs, annyit azért Gyurcsány is elmondott, hogy a ciklus első két évében a kormányfő várakozási szerint nagyon szerény reáljövedelem-növekedés lesz, egy-két százalék legfeljebb, azaz a nagy jövedelemnövekedésnek az előző négy évben megszokott mértéke az első két évben biztosan nem lesz tartható, „a második két esztendőben viszont nőnek a bérek”.
A kormányprogram ugyancsak nem dönt a több biztosítós rendszerről, hanem nyitva hagyja a kérdést, „2008 itt a dátum”. A kormányfő annyit mond csak ettől önmagában semmiképpen sem lesz jobb az egészségügyi ellátás.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet