Az eredeti tervek miniszterhelyettesről szóltak, a tegnapi ötpárti tárgyaláson az ellenzék nem járult hozzá, hogy az alkotmányban rögzítsék e tisztség létrehozását. Így az új miniszteriális struktúra az egy miniszter, egy államtitkár képet mutatja jelenleg. Az egyes szakterületeket szakmai államtitkárok irányítják, azaz sok újdonság e területen nem várható, a korábbi - s most nagy dérrel-dúrral beharangozva megszüntetett - helyettes államtitkári posztokon ugyanis legtöbbnyire különféle területekért felelős szakpolitikusok álltak.
A rendszerben a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) a kakukktojás: a kancelláriát vezető Szilvásy György alá ugyanis négy államtitkárt rendel az új szabályozás - írja a Népszabadság. Az általános helyettes Gál J. Zoltán lesz, az eddig a koalíciós egyeztetés államtitkáraként dolgozó SZDSZ-es Horn Gábor folytatja munkáját, és államtitkári cím jár ki az államreform bizottság vezetőjének, illetve az eddigi közigazgatási államtitkár feladatait ellátó személynek is. (A Nemzetbiztonsági Hivatalt továbbra is a MeH felügyeli - közvetlenül a kancelláriaminiszter útján.)
A lap értesülései szerint az önkormányzati és területi tárcánál Lamperth Mónika mögött Ujhelyi István MSZP-alelnök lesz a második ember, a szociális és munkaügyi tárcát vezető Kiss Péter helyettese az előző munkaügyi miniszter, Csizmár Gábor lesz, a Hiller István szocialista pártelnök irányította összevont oktatási és kulturális minisztériumban Vass Lajos, a kulturális tárca eddigi politikai államtitkára lehet a második, Kóka János helyettese Csepeli György lehet, míg a Pénzügyminisztériumban a jelenlegi államtitkár, Katona Tamás újrázhat.
