BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ilyen lenne a magyar parlament a pártok szerint

Úgy tűnik: egyetértés van a pártok között abban, hogy legyen kevesebb parlamenti képviselő - és nagyrészt abban is, hogy maradjon a vegyes választói rendszer, vagyis hogy egyéni képviselőkre és listákra is szavazhassanak a választók - írja a radio.hu.

2006. május 26. péntek, 08:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A koalíciós tárgyalások befejeztével a parlament asztalára fogjuk rakni azt a javaslatunkat, amely megvalósítja azt a célt, miszerint kevesebb képviselő üljön a parlamentben – nyilatkozta Nyakó István, a MSZP szóvivője. Nem tudok most olyan konkrét dolgot mondani, hogy ez csak 176 egyéni választókörzetből bekerült képviselőn múlik, tehát, hogy 176 egyéni választókörzetből kerülhetnek csak a parlamentbe a képviselők vagy egyfajta vegyes rendszer lesz, ez a koalíciós tárgyalások, illetve a többi parlamenti párttal történő egyeztetések folyamán kristályosodni fog – tette hozzá a szocialista párt szóvivője.

A Fidesz azt javasolja, hogy az alkotmányban rögzítsük azt, hogy az országgyűlési képviselők létszáma legfeljebb 200 legyen – mondta Répássy Róbert, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség képviselője. A mostani úgynevezett vegyes választási rendszert nem kellene megváltoztatni, nem kellene eltörölni, hiszen az egyéni választókerületeknek és a listáknak is megvan a maguk szerepe. A listás választás egyébként a kisebb pártok érdeke, tehát a Fidesz nem annyira saját magáért küzd ebben a helyzetben. Egyébként a mi elképzelésünk a vegyes választási rendszer egyes elemeinek csökkentésével járna, tehát mind az egyéni képviselői helyeknek, mind pedig a listás helyeknek a száma csökkenne. Azt gondolom, hogy egy jó konszenzust fogunk tudni elérni, amelyre minden parlamenti párt szavaz, azaz a kétharmados törvény próbáját ki fogja állni a javaslat – vélte a fideszes politikus.

Mindeki egyetért abban, hogy a rendszer reformra szorul, abban is mindenki egyetért, hogy a létszámot csökkenteni kell – mondta Lukács Tamás, a KDNP országgyűlési képviselője, szóvivője. Ezért ehhez az egyetértéshez képest bizonyos értelemben mellékes dolog, hogy ezt milyen határozzuk meg. A KDNP-nek elfogadható a 250-es létszám is, viszont a vegyes rendszer fönntartása indokolt. Azért indokolt, mert Magyarországon a többpártrendszerre építettük fel a demokráciát, és a kizárólagos egyéni választókörzetben lévő jelölések eléggé kiszámíthatatlanná és a kormányzást instabillá teheti – tette hozzá a kereszténydemokrata képviselő.

A parlamenti létszámcsökkentést természetesen támogatjuk, hiszen az SZDSZ volt az a párt, amelyik kezdeményezte ezt – mondta Fodor Gábor, a SZDSZ képviselője. Nekünk volt egy javaslatunk egy 250 fős parlamentről, de a kompromisszum érdekében mi hajlandók vagyunk elmenni abba az irányba, amit most a kormánypártok le akarnak tenni az asztalra. A közel 280-290 fős parlament nagyon helyes, támogatható a javaslat. Nagyon határozottan meg akarjuk tartani a vegyes rendszert, ami a magyar hagyomány most már 16 évvel a rendszerváltás óta. Legyenek egyéni választókörzetek és legyen listán megválasztható képviselő is a parlamentben. Ez azért fontos, mert a lista teszi mindig arányossá a rendszert. Határozottan ellenezzük azt, hogyha bárki azt akarná, hogy egyéni választókörzetekben lehessen csak képviselőket megválasztani. Ez az angol modellt jelentené tulajdonképpen Magyarországon, és az tarthatatlan lenne, példátlan torzuláshoz vezetne. Az egyik nagy párt nyerné meg mondjuk szinte az összes választókörzetet vagy annak jelentős részét és az összes többi párt kiszorulna a parlamentből és ez a választóknak a választási jogát és választási lehetőségét példátlan mértékben torzítaná. Meg kell tartani ezt a vegyes rendszert, vagyis legyenek egyéni választókörzetek és lista is vegyesen – mondta még a szabaddemokrata politikus.

Egy fikció ez a 176 fő, nem lehet úgy kezdeni egy átalakítását a parlamentnek, hogy meghatározok egy számot és akkor a gombhoz hozzávarrom a kabátot – válaszolta Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Ha 176 főben születne is megállapodás, akkor ez csak listás szavazás esetén képzelhető el. A Magyar Demokrata Fórum egyébként a listás szavazásnak a támogatója és az arányosság elvének is jobban megfelel. Egyfordulós listás választási rendszer olcsóbb és a választói akaratot jobban tükröző rendszer, egyfajta többpártiságot igazol vissza. Ha 176 egyéni választókerületi képviselő lenne, akkor ez a kisebb és a közepes méretű pártokat is lehetetlen helyzetbe hozná – vélte az MDF elnöke.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet