A MÁV és a Volánbusz pontos forgalmi adatok híján erősen túlbecsülte azok számát, akik áttérnének az új bérletek - amelyek révén a rendszeres utazók évente akár 50-70 ezer forintot is megtakaríthatnak - használatára, s erre alapozva a szakértők úgy kalkulálták, legalább 120 ezren vesznek majd a közös bérletből. Ehhez képest havonta mintegy 30 ezren élnek a közös bérlet nyújtotta lehetőségekkel - írja a Népszabadság. Ez azonban egyelőre összhangban van a szolgáltatási kínálattal, hiszen például az elővárosi vasúti szerelvények minősége, kapacitása, menetrendi ütemessége és a városon belüli vasúti megállóhelyek kialakítása, elhelyezkedése sem megfelelő nagy tömegek gyors, kényelmes szállítására. Hiányoznak a főváros határain kívüli P+R parkolók is.
A becslések alapján számították ki a szolgáltató cégeknél jelentkező, menetdíjbevételben mutatkozó csökkenést és ennek kompenzációját is - ami az utasoknál megtakarítás, az a cégeknél kiesés. Tavaly a bevezetéstől év végéig tartó négy hónapra veszteségük finanszírozására mintegy 350 millió forint támogatást kaptak, erre az évre csaknem 2,4 milliárd forintot terveztek. Mivel a vártnál kevesebben utaztak az új bérletekkel, kompenzációból is kevesebbet kellett kifizetni.
