BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A megszorítások nem érintik a drága aprót

Marad az egy- és kétforintos - reagált a jegybank szóvivője a Népszabadság azon felvetésére, amely szerint milliárdokat lehetne megtakarítani a aprópénzek megszüntetésével. Az MNB sajtótájékoztatója után a megjelent újságírók a Pénzverdében saját szemükkel győződhettek meg arról, hogy továbbra is lelkesen gyártják a drága apróságokat.

2006. május 15. hétfő, 14:12

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egy- és kétforintosok előállítása ma már négyszer annyiba kerül, mint amilyen értéket az érme visel, esetleges kiiktatásukkal milliárdokat lehetne megfogni - vélik a Népszabadság által megkérdezett szakértők. Az utóbbi hetekben különösen tempósan emelkedett az aprópénzek - a réz, a nikkel és a cink - ára: a réz tonnája márciusban ötezer, a héten már nyolcezer dollárt ért, a nikkelé 15 ezerről húszezerre, a cinké 2400-ról 3400 dollárra szökkent fel ugyanebben az időszakban.

A két érméből évente összesen 150 milliót hoznak forgalomba, és az 1993-as kibocsátás óta közkézen forgó 2,5 milliárd érme kétharmadát (918 millió egyforintos és 780 millió kétforintos) már ez a két címlet teszi ki. Gyártásuk leállítása közvetlenül évi egymilliárd forint költséget takarítana meg, de további előnyökkel járna az árak ebből következő kerekítése, ami a pénzforgalom teljes költségét - ami a GDP hozzávetőleg fél százaléka - tovább mérsékelné. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyilatkozatai arra utalnak, hogy a jegybank a készpénzforgalom-igényeire hivatkozva egyelőre ragaszkodik az 1 és 2 forintosokhoz - ezt az álláspontot erősítették meg ma is, a lap cikkére reagálva.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet