BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gázártámogatás csökkentését javasolják a kutatók

Nagyon nagyok a kormánnyal szembeni várakozások. A GKI szerint bátor, mélyreható reformokat kell végrehajtani úgy, hogy a gazdaság egyensúlyi folyamatait kézben tartsa a kormány - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató első embere.

2006. május 10. szerda, 11:19

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hozzátette: "azt mindenki tudja, hogy az idei áht-hiánycél nem érhető el". Feltételezve az euró 2010-es bevezetését, 2008-ig 5-5,5 százalékos GDP-arányos deficitcsökkentésre van szükség. A gazdaságkutató szakértői szerint ez megvalósítható, ám ehhez az idén 1,5 százalékos lefaragást kell elérni.

A kiadáscsökkentő lépések keretében intézmények fogyókúrájára és összevonására, létszám- és bérstopra lenne szükség. Vértes külön kiemelte a gázártámogatás csökkentését, ez ugyanis igen nagy terhet jelent a büdzsének. A bevételek növelését az áfaemelés mellett az adókedvezmények megszüntetésével kellene elérni - fogalmazott a szakember.

Ha a felsorolt intézkedések nyomán megtörténik 300-350 milliárd forintos kiadáscsökkentés, akkor a GDP-hez mért az államháztartási hiány 5,7 százalékos lesz, így az GDP-arányos adósságállomány elérheti 60 százalékot. (Az említett 5,7 százakékos áht-hiány nem foglalja magába a sztrádaépítések költségeit és a nyugdíjreform miatt külön vett kiadásokat.) A reformok hatására fordulatszerű változásra lehet számítani - mondta Vértes.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet