Hozzátette: "azt mindenki tudja, hogy az idei áht-hiánycél nem érhető el". Feltételezve az euró 2010-es bevezetését, 2008-ig 5-5,5 százalékos GDP-arányos deficitcsökkentésre van szükség. A gazdaságkutató szakértői szerint ez megvalósítható, ám ehhez az idén 1,5 százalékos lefaragást kell elérni.
A kiadáscsökkentő lépések keretében intézmények fogyókúrájára és összevonására, létszám- és bérstopra lenne szükség. Vértes külön kiemelte a gázártámogatás csökkentését, ez ugyanis igen nagy terhet jelent a büdzsének. A bevételek növelését az áfaemelés mellett az adókedvezmények megszüntetésével kellene elérni - fogalmazott a szakember.
Ha a felsorolt intézkedések nyomán megtörténik 300-350 milliárd forintos kiadáscsökkentés, akkor a GDP-hez mért az államháztartási hiány 5,7 százalékos lesz, így az GDP-arányos adósságállomány elérheti 60 százalékot. (Az említett 5,7 százakékos áht-hiány nem foglalja magába a sztrádaépítések költségeit és a nyugdíjreform miatt külön vett kiadásokat.) A reformok hatására fordulatszerű változásra lehet számítani - mondta Vértes.
