BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Madárinfluenza: nem félünk a macskától

Süth Miklós országos főállatorvos szerint továbbra sincs ok pánikra a madárinfluenza ügyében - írja az MTI-ECO.

2006. március 1. szerda, 09:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A főállatorvos sajtótájékoztatóján hozzátette, a fő cél jelenleg a betegség átterjedésésnek megakadályozása a háziszárnyasokra. Magyarországon eddig hét madárról bizonyosodott be, hogy bizonyos körülmények között az emberre is veszélyes H5N1-es vírustól hullott el. Süth Miklós szerint - tekintettel arra, hogy a háziszárnyasokban még nem jelent meg a betegség - jelenleg védőoltás helyett a klasszikus járványügyi eszközökkel kell védekezni.
A horányi térségben tömeges pusztulást nem tapasztaltak, ennek ellenére 3 kilométeres védő- és 10 kilométeres megfigyelési zónát alakítottak ki, a tetemeket pedig vizsgálatra küldték. A biztonsági intézkedések mellett áttekintik a nyilvántartásokat, és megkezdődött az állattartó telepek felmérés.
Süth Miklós arra a hírre, miszerint Németországban egy macskában is kimutatták a H5N1-es vírust, úgy reagált, hogy az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján a hírnek nincs realitása.
A BBC tudósítása szerint a Rügen szigetén talált macskatetemben a német Friedrich Löffler Institute, vagyis a hivatalos német országos laboratórium mutatta ki az emberre is veszélyes vírust, de a vizsgálatok még továb folynak. A labrotaórium vezetőjének közlése szerint a szigeten mindenesetre felszólították a házikedvencek tulajdonosait, tartsák házon belül állataikat.
Korábban Ázsiából érkeztek már olyan hírek, hogy a beteg szárnyasokat elfogyasztó macskák elkapták a fertőzést. Vietnamban három cibetmacska pusztult el madárinfluenzában augusztusban, 2004 októberében pedig egy tucatnyi tigris esett a betegség áldozatául egy thaiföldi állatkertben.
Macskáról emberre terjedő fertőzésről még nem tudni.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet