BUX 139571.93 0,52 %
OTP 45550 0,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mennyit is költött már el Orbán Viktor?

A sajtóban megjelenő első kalkulációk legalább ezer milliárd forintos számláról beszélnek a Fidesz elnökének választási ígéretei kapcsán.

2006. január 25. szerda, 19:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Hírlap számításai szerint eddig az ellenzék vezére eddig 1200 milliárd forintnak vert virtuálisan a fenekére, a Népszava 1100 milliárdot hozott össze.
Az ígérgetés fő pillérei a járulékcsökkentés, a 14. havi nyugdíj bevezetése, egyes gyógyszerek bizonyos kör számára ingyenessé tétele.
A munkaadói járulékok tíz százalékpontos mérséklése 650 milliárd forinttal csökkentheti a két tb-alap jövő évi bevételét. A Pénzügyminisztérium szakértői szerint az ennek nyomán valamelyest kétségtelenül élénkülő foglalkoztatás eredményeként 150 milliárd forinttal nőhetnének a járulékbevételek, de még így is ötszázmilliárd forintos lyuk tátongana az alapokban. Az ellenzéki párt által megkérdezett vállalatok, kamarák szerint ugyanis csakis a tb-járulékok jelentős csökkentése eredményezhetné a foglalkoztatás növelését. A nemrég zárult „gazdasági konzultáció” vezetője, Matolcsy György 16 százalékban határozta meg a munkaadói tb-járulék kívánatos szintjét, ezután tűzte zászlajára a párt vezetője a munkaadói járulék tíz százalékpontos mérséklését. Orbán szerint a tb-járulék 19 százalékra történő csökkentése olyan fellendülést hozhat a foglalkoztatásban, amely fedezné a kieső bevételeket.
A plusz egyhavi nyugdíjkifizetés mai költségeken számolva 170 milliárd forint kiadással járna. Hasonlóan nem költségkímélő Orbánnak az az ötlete, hogy az állami egészségügyi kiadásokat a nemzeti össztermék hét százalékára kellene növelni. Ma az egészségügyre az állam 1100 milliárd forintot, a GDP 4,75 százalékát fordítja – legalábbis a 2006-os költségvetési adatok szerint. A magánfinanszírozással együtt az egészségügyi kiadások egyébként már ma is meghaladják a GDP hét százalékát. Orbán Viktor javaslatának forrásigénye amúgy több mint ötszázmilliárd forint.
Összességében a Fidesz elnökének javaslatai 1200 milliárd forint többletforrást igényelnének, miközben az államháztartás hasonló nagyságrendű hiányát csökkenteni kell a következő két évben.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet