BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán: márciusban lesz programja a Fidesznek

Orbán Viktor adó- és járulékcsökkentést, 15-20 százalékos felső és 13 százalékos alsó személyijövedelemadó-kulcsot ígér pártja győzelme esetére. A választási programot a gazdasági szereplőkkel történő megállapodások után hozza nyilvánosságra a Fidesz; az egyeztetések legkorábban március elejére zárulnak le – olvasható a Figyelő csütörtöki számában.

2006. január 19. csütörtök, 14:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fidesz elnöke szerint a magyar gazdasági helyzet mélyreható változásokért kiált. „Naponta érkeznek a visszaminősítések, leértékelések, a visszadobott brüsszeli előterjesztések. Egyre duzzadnak a forint jelentős gyengüléséről szóló befektetői pletykák” – fogalmazott a Figyelő csütörtöki számában Orbán Viktor, aki a kormány konvergencia programjának brüsszeli visszautasítását a rossz gazdasági helyzet szimptomatikus látleletének tartja (12. oldal)

Mikor lesz választási program?

Újságírói kérdésre, hogy mi erre a Fidesz válasza, vagyis mikor láthatják az állampolgárok a párt választási programját, Orbán Viktor elmondta: a gazdaság szereplői nem a politikától várják, hogy jó gazdaságpolitika szülessen. „Nem az a kérdés, hogy egy párt mit mond, hanem hogy a gazdasági szereplők igényeihez képest mit mond” – mondta a pártelnök. A Fidesz az összegzett tapasztalatok alapján megállapodást szeretne kötni a „szervezetekkel”, például a gyógyszerészkamarával, az építészkamarával, de „szeretnénk egyetértésre jutni a postásokkal, a vasúti dolgozókkal, a kisvállalkozókkal és másokkal is” (12. oldal). Az egyeztetések, megállapodások március elejére lezárulhatnak. A párt majd ezek után hozza nyilvánosságra a választási programját, amely- a Fidesz győzelme esetén - remélhetőleg bekerül majd a kormányprogramba is. Arra a felvetésre, hogy áprilisi választások esetén nem várnak-e túl sokáig a választási program kialakításával, vagyis hogy nem lesz-e túl késő megismertetni a programot az állampolgárokkal, a pártelnök így felelt: „Nem mi írjuk a programot, hanem mások, tehát nekik már nem kell ismerkedni a programmal”

Tézisek a gazdaságról

Konkrét gazdasági kérdésekről szólva Orbán Viktor elmondta: nem ért egyet azzal, hogy az adóreformot öt évre kellene elhúzni. „Minél labilisabb a helyzet, annál radikálisabb adócsökkentést kell végrehajtani” – indokolta a pártelnök a Fidesz álláspontját (12. oldal). Orbán szerint ha az adócsökkentést jól csinálják, akkor az átmeneti időszak után több munkahely keletkezik, ami felpörgeti a gazdaságot. Ugyanakkor illúziónak tartja, hogy egy oktatási-, vagy egészségügyi reform rövidtávon nem okozna költségnövekedést. „Sőt, azt állítom, hogy a mostani állapotban, a növekedés relatív alacsony volta miatt, nem is lehet hozzákezdeni a reformokhoz” – mondta Orbán Viktor. Helyette inkább átalakításról kellene beszélni.

Megállapodás a gazdasági élet szereplőivel

Arra a kérdésre, hogy a radikális adócsökkentés nem teremtene-e kezelhetetlen helyzetet a bevételi oldalon, Orbán azt válaszolta, hogy „ha rosszul csináljuk, teremthet” (13. oldal). A pártelnök úgy véli: a kulcskérdés az, hogy tudunk-e megállapodást kötni a gazdasági élet szereplőivel. Vagyis a vállalkozóknak meg kell mondani, hogy milyen mértékű adócsökkentést szeretnének, az állam meg elmondja, hogy ezért cserébe milyen mértékű foglalkoztatás-növekedést lehet elérni.

Költségvetési tanács is kéne

A pártelnök szerint új költségvetési szemléletre van szükség, amit a rendszerbe beépített szűrőkkel lehet elérni (14.oldal).  Ilyen szűrő lenne az ideiglenesen költségvetési tanácsnak elnevezett grémium, amely 3-4 főből állna. A tanácsnak „joga lenne visszaküldeni a parlament elé a költségvetést, kérve, hogy javítsák ki, mivel az nem egyezik a valósággal” – mondta Orbán Viktor, aki szerint a büdzsét négy egymástól elkülönült részre kellene bontani: külön foglalkoznának a nyugdíjjal, külön az egészségüggyel, külön a szociális ellátással, külön a közszolgálattal.

Ingyenes tőkejuttatás a kis- és középvállalkozásoknak!

A pártelnök szerint a külföldre irányuló magyar befektetésekhez állami segítséget kell kapniuk a vállalakozóknak. Ez akár ingyenes tőkejuttatás is lehetne. Szükség van továbbá az elsősorban kárpát-medencében történő magyar befektetéseket támogató intézményrendszerre. „Ezért az MFB-t, az Eximbankot és a Mehibet szervesebb egységként kell kezelni”. A Széchenyi Terv erre megfelelő keret lehet.

Ne legyen egykulcsos adó!

A Fidesz határozottan elutasítja az egykulcsos jövedelemadót. Helyette 15-20 százalékos felső és 13 százalékos alsó személyijövedelemadó-kulcsot ígér pártja győzelme esetére. A járulékokat még 2006-ban több mint 30 százalékkal, 29-ről 19 százalékra csökkentenék, ami egybevág a vállalkozók javaslatával. Orbán hangsúlyozta: ha nem az adó-és járulékcsökkentés hatására nem indul be gyorsan a növekedés és munkahelyteremtés, akkor az egyensúlyi probléma kérdés lehet. „Minél radikálisabbak vagyunk, annál kevesebb a kockázat” – fogalmazott.

A magyarok ma nehezebben élnek, mint korábban

Az interjú hátralévő részében Orbán Viktor a szegénységről, a 67 százalékos fogyasztói gázáremelésekről, a 30 százalékos tömegközlekedési, illetve a 230 százalékos gyógyszerár növekedésről beszélt. Végezetül a Nemzeti Fejlesztési Tervvel kapcsolatban leszögezte: a Fidesz saját verziót készít, bár „ha olyan mértékű együttműködés lett volna a kormányzati irányítás többi területén, mint amilyen az NFT kialakításakor volt a kormány és ellenzéke között, akkor ma békésebb lenne a magyar közélet” – mondta a Fidesz elnöke.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet