Mint arról beszámoltunk, az államfő az időpontról nem konzultált előzetesen a pártokkal, mert indokolása szerint ez nem alkotmányos kötelezettsége. Ahogy a Népszabadságnak (november 24.) indokolta a döntését: „A választás két fordulójának napját nem a pártok, hanem az egész ország érdekének figyelembevételével kívánom kitűzni”. Az elnök függetlensége kiderült a bejelentés módjából is: nem a parlamenti pártok prominenseivel közli döntését, hanem sajtótájékoztatón, amit a Magyar Televízió egyes és kettes csatornája is élőben közvetített.
A bejelentés
Sólyom László a mai napon bejelentette, hogy az országgyűlési képviselők 2006. évi általános választásának első fordulóját 2006. április 9. napjára (vasárnapra), második fordulóját 2006. április 23. napjára (vasárnapra) tűzi ki.
A köztársasági elnök az időpont meghatározásakor figyelemmel volt az Alkotmány és a választási eljárási törvény rendelkezéseire, valamint az alkotmányos szokásokra.
Idén első alkalommal külföldön is voksolhatnak a magyar állampolgárok.A választási eljárásról szóló törvény alapján a külképviseleteken az első fordulóban 2006. április 2-án, az amerikai kontinensen létesített külképviseleteken 2006. április 1-én lehet szavazni. Az amerikai kontinensen létesített külképviseleteken a második fordulóban 2006. április 22-én lehet szavazni.
A köztársasági elnök határozata megjelenik a Magyar Közlönyben.
A pártok üdvözlik a döntést
A parlamenti pártok üdvözölték a korai választási időpontot, illetve azt, hogy ennek köszönhetően rövid lesz a kampány. A magyar demokrácia történetében arra még nem volt példa, hogy a választások bejelentése és a választások első fordulója között ilyen szűk idő álljon rendelkezésre, azaz hogy ilyen rövid legyen a kampány.
Orbán eltalálta
Dávid Ibolya, az MDF elnöke kínos egybeesésnek minősítette, hogy Orbán Viktor a híres 125 napos bejelentésével eltalálta a választások időpontját. (A Fidesz elnöke december elején beszélt arról, hogy 125 nap múlva lesznek a választások. Ez április 6-i időpontot jelentett, ám amint arról a Fidesz egyik politikusa a Népszabadságnak beszámolt, Orbán Viktor valószínűleg elszámolta magát, és az ellenzéki párt hasonlóan, mint négy évvel ezelőtt - most is április 7-ével, illetve mint legközelebbi hétvégi időponttal, április 9-ével számolt.)
Sólyom nem egyeztetett senkivel
Sólyom László köztársasági elnök sem Orbán Viktor Fidesz-elnökkel, sem más pártok képviselőivel nem állapodott meg a 2006-os országgyűlési választások időpontjában - közölte Wéber Ferenc, az államfő sajtófőnöke az Orbán nyilatkozat másnapján. Mindenki csak a saját szakállára beszélhet a választások időpontjáról - fogalmazott akkor a sajtófőnök.
