BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán kontra PM - szakértők a járulécsökkentésről

A Fidesz elnöke 29-ről 19 százalékra csökkentené a tb-járulékot. Szakértők szerint ugyan kedvező lenne a lefaragás, de az önmagában nem megy.

2006. január 17. kedd, 16:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tíz százalékpontos járulék-lefaragás 650 milliárd forintos bevételcsökkenést eredményezne a költségvetésnek, miközben az adóoldalon beérkező többletbevétel csak hosszabb távon és bizonytalanul tervezhetően érkezne be - mondta Katona Tamás közigazgatási államtitkár a Fidesz járulékcsökkentési javaslataira reagálva.

A mai lapok beszámolói szerint Orbán Viktor Dombóváron, országértékelő körútjának első állomásán kijelentette: ha a Fidesz alakíthat kormányt a választások után a jelenlegi 29 százalékról 19 százalékra csökkentik a tb-járulékot 2006. július 1-jétől. A pártelnök szerint ettől az intézkedéstől tízezerszám jönnek majd létre új munkahelyek. A politikus a reményei szerint megalakuló polgári kormány legfontosabb feladatának új, morális alapokon nyugvó gazdaságpolitika megteremtését, munkahelyek létrehozását és a járulékterhek csökkentését nevezte.

Katona a büdzsé decemberi, részletes számainak ismertetésére összehívott sajtótájékoztatón hozzátette: a kormánynak van járulékcsökkentési terve, amit az ötéves adóprogrammal a parlament is elfogadott. E szerint 3+2 százalékpontos lefaragásra van mozgástér ötéves távlatban, illetve a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetésére ez év december elsejétől.

Az üzleti szféra minden egyes forint adócsökkentésnek örül, főleg ha ez az élőmunka-terhelés terén valósul meg, különösen akkor, ha az hosszútávon fenntartható, kiszámítható és stabil költségvetési politika részeként valósul meg - fogalmazott László Csaba, a KPMG adópartnere. Ez utóbbi azt jelenti, hogy nem kell arra számítani, hogy a csökkentés nyomán újabb terhekre, illetve később az elvonás mértékének visszaemelésére kerül sor. Az biztos, hogy a tb-járulék csökkentése jelentős költségvetési hatással járó lépés, ami komoly reformlépéseket, illetve kiadáscsökkentést feltételez - tette hozzá a volt pénzügyminiszter.

Hasonlóan vélekedett Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers adópartnere, szerinte mindenképpen kedvező lépés lenne a tb-járulék csökkentése, hiszen az élőmunka-terhelés mérséklődése javítaná Magyarország versenyképességét. Ugyanakkor azt is látni kell, a járulékcsökkentés önmagában nem jelent megoldást. A jelenleg is deficites tb-alapokba ugyanis újabb pénzt kellene pumpálnia a központi költségvetésnek, ehhez pedig a büdzsén belül más területekről kellene pénzt elvonni. "A járulékcsökkentés következmény kell hogy legyen" - mondta a szakember. Végre kell hajtani az egészségügyi reformot, ennek keretében csökkenteni a társadalombiztosítás kiadásait, ezzel lehetővé téve a járulék csökkentését - fogalmazott Erdős Gabriella.

Az biztos, hogy munkáltatói tb-terhek ésszerűsítése az adórendszer kívánatos átalakításának egyik legfontosabb pontja - fogalmazott kérdésünkre Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere. A szakember hozzátette: addig nincs értelme konkrét számokat mondani a lefaragást illetően, amíg nem foglalkoznak érdemben az egészségügy reformjával, illetve a társadalombiztosítás kiadási oldalának átalakításával.

Sebők Miklós
Sebők Miklós
NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet